Strona Główna >> Gruzja >> Dla podróżnych >> Zabytki Gruzji

2023-08-08 18:12:00

Zabytki Gruzji

Zgromadzono tutaj główne zabytki Gruzji - symbole nierozerwalnie związane z tym krajem. Głównymi atrakcjami Gruzji są jej zabytki architektury. Ciężkie mury starożytnych fortec, monumentalne klasztory, wspaniałe pałace - wszystkie te atrakcje Gruzji regularnie przyciągają wielu turystów.

Poza nimi Gruzja słynie z parków narodowych ze wspaniałymi górskimi krajobrazami, jaskiniami i innymi wyjątkowymi miejscami. Nazwy niektórych zabytków Gruzji są znane na całym świecie, ponieważ znajdują się na listach dziedzictwa kulturowego UNESCO. Są też zabytki, które pokazują współczesną Gruzję.

Adżaria jest jak zakątek raju, tonący w zieleni

Jeśli chcesz odpocząć na pięknych plażach, zmyć wszystkie smutki w ciepłych wodach Morza Czarnego, odetchnąć świeżym powietrzem, skosztować wina i najsmaczniejszej gruzińskiej kuchni - Adżaria czeka na Ciebie!

Batumi jest sercem regionu Adżarii

Stolica tego regionu, Batumi, pozwoli nie tylko na jakościowy wypoczynek, ale także urozmaicenie czasu wolnego poprzez zwiedzanie lokalnych atrakcji.

Kolejka linowa Argo

Jedna z najdłuższych w Gruzji. W 10 minut pasażerowie pokonują około 2,5 km na wysokości 50 metrów. Podejście rozpoczyna się w pobliżu stacji morskiej i kończy na górze Feria.

Gdy znajdziesz się na szczycie, znajdziesz się na małym tarasie widokowym, na którym znajduje się mały kościół, kawiarnia i sklepy z pamiątkami. Można posiedzieć na tarasie widokowym, popatrzeć na miasto.

 

 

Katedra Świętej Bożej Rodzicielki

Nie tylko wierzący będą zainteresowani jego odwiedzeniem. Katedra pierwotnie powstała jako katedra katolicka, obecnie funkcjonuje jako katedra prawosławna. Włoscy architekci stworzyli naprawdę wspaniały przykład sztuki, który później został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego Batumi. Będąc w środku, zwróć uwagę na piękny obraz witraży.

Centrum Sztuki i Muzyki w Batumi

Pałac robi wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Budynek jest tak piękny, że turyści często nazywają go Kryształowym Pałacem. Repertuar ośrodka jest dość szeroki - balet, opera, spektakle muzyczne i koncerty. Co roku teatr otwiera swoje podwoje dla gości Batumi Music Fest.

Śpiewające fontanny

Odbywa się nad jeziorem Ardahan. Od maja do września pokaz zaczyna się o 21:00. Magiczną akcję można obejrzeć wygodnie w jednej z pobliskich kawiarni lub siedząc na ławce w parku.

„Ali i Nino”

Posąg miłości inspirowany powieścią o tych samych bohaterach. Utalentowana rzeźbiarka Tamara Kvesitadze uosabiała historię miłosną gruzińskiej dziewczyny i azerbejdżańskiego chłopca.

Twierdza Gonio

Najstarsza na terenie Gruzji pochodzi z I wieku naszej ery. Według legendy na terenie tym pochowany jest jeden z apostołów – Mateusz. Terytorium twierdzy jest dość rozległe, wciąż trwają tu wykopaliska. Warto wybrać się na spacer wzdłuż murów twierdzy i chłonąć atmosferę starożytności.

Wodospad Makhuntseti

Istnieje legenda, że ​​osoba, która zanurzy się w ożywczych wodospadach, odzyska młodość. Ale jeśli nie chcesz czuć chłodu wodospadu, podziwiaj piękno Makhuntseti, które spada z wysokości 30 metrów.

Most Królowej Tamary

Most jest jednocześnie piękny i niebezpieczny. Został zbudowany za panowania królowej Tamary (ponad 900 lat temu) i ma 29 metrów długości i 2,5 metra szerokości. Jego główna cecha - brak poręczy trochę przeraża osoby z lękiem wysokości, ale przyciąga wszystkich, którzy chcą zrobić ciekawe zdjęcia i połaskotać nerwy.

Ogród Botaniczny

Turyści przyjeżdżają tu przez cały rok. Zobaczysz florę z całego świata. Park zajmuje powierzchnię 113 hektarów i podzielony jest na 21 stref klimatycznych. Ogród położony jest na zboczach, które schodzą bezpośrednio do morza, a wszystkie rośliny są sadzone na różnych wysokościach. Starannie rozmieszczone bambusowe ławeczki pozwolą odpocząć w każdej chwili.

Kanion Martvili

To jedna z głównych atrakcji Adżarii. To dzieło natury powstało wiele lat temu, ale niedawno zostało otwarte dla zwiedzających. Wyjątkowość kanionu polega na tym, że ci, że można połączyć pływanie łódką i spacer po wodospadach.

 

 

Kartli to historyczny i kulturowy region kraju

Kolebka państwa gruzińskiego, stolica miłującego wolność narodu co roku przyciąga turystów, by właśnie tutaj rozpocząć poznawanie Gruzji.

Tbilisi jest stolicą życia towarzyskiego

Stolica Gruzji przyciąga turystów dużą ilością zabytków, kolorytem kraju, wielkością dawnej świetności i beztroskim życiem. Przyjeżdżają tu po pyszne jedzenie, gościnność i zabawę.

Stare Tbilisi

Stare miasto zajmuje terytorium, na którym w XII wieku znajdowało się Tbilisi. Charakteryzuje się wąskimi brukowanymi uliczkami, które biegną w górę i w dół, oraz średniowiecznymi domami zbudowanymi z cegły i gliny.

Katedra Syjonu

Historycznie główna świątynia Tbilisi, nazwana na cześć Góry Syjon i poświęcona ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Znajduje się nad brzegiem rzeki Kura w Starym Tbilisi. Została zbudowana na polecenie bizantyjskiego szlachcica Gurama I w VI wieku, ale została zniszczona przez Arabów. Została odrestaurowana w XII wieku i od tego czasu była kilkakrotnie przebudowywana.

Most świata

Od niedawna stał się główną atrakcją stolicy. Most świata można zwiedzać zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Wieczorem błyszczy i mieni się tysiącami świateł. Co godzinę iluminacja mostu alfabetem Morse'a nadaje jeden z elementów tablicy Mendelejewa, będący częścią ludzkiego ciała. Istota tego przesłania: “Wszyscy ludzie są jednym.”

 

 

Twierdza Narikala

Najstarszy zabytek architektury kraju znajduje się w Tbilisi, na grzbiecie góry Mtacminda, z której roztacza się wspaniały widok na miasto. Budowę twierdzy datuje się na IV wiek naszej ery. W XIX wieku dolne bastiony twierdzy zostały zburzone, a trzęsienie ziemi z 1827 roku zniszczyło twierdzę, która od tego czasu nie została odbudowana.

Park Rieke

To najmłodszy park w Tbilisi. Przyjemnie jest tu przez cały rok. Podczas spaceru zobaczysz wiele ciekawych rzeźb, ławek i placów zabaw. Wieczorami turyści podziwiają śpiewającą fontannę.

Katedra Świętej Trójcy (świątynia Tsminda Sameba)

Katedra jest widoczna niemal z każdego punktu miasta. Ta monumentalna budowla zachwyca pięknem wystroju wnętrz. Świątynia zaskakuje nie tylko swoją wielkością, ale także obecnością dwóch kondygnacji podziemnych.

Region Kazbegi

Jeden z najpiękniejszych górskich regionów kraju co roku przyciąga miliony turystów, by podziwiać góry i doświadczyć gruzińskiej gościnności.

Góra Kazbek

Najwyższy szczyt Gruzji (5033 m) znajduje się w pobliżu wioski Stepantsmidu, do której turyści przyjeżdżają samodzielnie lub w ramach wycieczek. Góra rzadko pojawia się podróżnikom i jest w większości pokryta chmurami. Przyjeżdżają tu ci, którzy chcą wspiąć się na szczyt Gruzji lub ci, którzy chcą być sami i cieszyć się przyrodą.

Cerkiew Gergeti

Znajduje się na wysokości ponad 2000 metrów. Została zbudowana na miejscu pogańskiej świątyni i pochodzi z XV wieku. Warto dodać, że jest jedyna w regionie. W pobliżu nie znajdziecie żadnych sklepów z pamiątkami, ale bez problemu znajdziecie namioty turystów i krowy pasące się na łąkach. Rozciąga się stąd wspaniały widok na wieś Kazbegi i otaczający masyw górski.

 

 

Imeretia to najbardziej zielony region kraju

Region ten przyciąga magicznymi kanionami, oryginalną zabudową i gościnnymi mieszkańcami.

Sataplia

Ten rezerwat przyrody został otwarty na początku XX wieku. Podróżujących w każdym wieku szczególnie przyciąga jaskinia Sataplia, w której można zobaczyć żywy ślad dinozaura, który ma około 150 milionów lat.

Kanion Okatse

Można podziwiać niesamowite widoki, przejść się mostem wiszącym nad głębokim na 50 metrów wąwozem, zobaczyć ruiny zamku Dadiani podczas wycieczki do kanionu rzeki Okatse. Całkowita długość toru wynosi 7 km, ale chętni mogą skrócić podróż do 2 km, korzystając z taksówki, która zawiezie ich na początek trasy.

 

 

Samcche-Dżawachetia - centrum aktywnego wypoczynku i historii

Region przyciąga turystów przede wszystkim zimą, kiedy rozpoczynają pracę ośrodki narciarskie. Latem polecamy zwiedzanie głównych historycznych miejsc regionu.

Twierdza Rabat

Twierdza znajduje się w przygranicznym mieście Achalciche i została prawie całkowicie zrekonstruowana. Od czasów starożytnych przez wiele pokoleń służyła jako strategicznie ważna cytadela. Dziś ten zabytek historyczny rozciąga się na obszarze 7 hektarów. Składa się z części górnej i dolnej. W dolnej części znajduje się lokalny hotel, sklepy i kawiarnie, w górnej części muzeum historyczne, cerkiew, meczet i kamienna wieża.

Jaskiniowe miasto Wardzia

Znajduje się w pobliżu Achalciche. Spacerując po mieście można zwiedzić niemal wszystkie znajdujące się tu jaskinie, podziwiać widoki z licznych tarasów widokowych. Najlepiej dojechać tu samochodem lub z wycieczką. Często wizyta w Vardzi jest wliczona w jedną wycieczkę ze zwiedzaniem twierdzy Rabat.

Bordżomi

Światowej sławy kurort zaprasza wszystkich, którzy chcą wykąpać się w basenach z wodą mineralną lub nacieszyć się zielenią naturalnego parku. Kurort znany jest z wód leczniczych i uzdrowisk.


Były to najciekawsze i najbardziej popularne zabytki Gruzji. Ale w pogoni za zwiedzaniem wszystkich zabytków nie zapomnij cieszyć się wakacjami, poznawać nową kulturę, ludzi, zwracać uwagę na szczegóły i po prostu dobrze się bawić!

Dział: Poznaj kraj

Autor:
tripmydream.ua | Tłumaczenie: Polina Andreiko

Żródło:
https://tripmydream.ua/georgia/sights

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.