Strona Główna >> Tadżykistan >> Gospodarka >> Arabia Saudyjska przekaże 100 milionów dolarów na ukończenie Zapory Rogun

2023-12-17 14:38:39

Arabia Saudyjska przekaże 100 milionów dolarów na ukończenie Zapory Rogun

W Duszanbe podpisano stosowną umowę kredytową. Rząd Tadżykistanu i Saudyjskiego Funduszu Rozwoju podpisali umowę kredytową, która zakłada finansowanie projektu przez Fundusz, zawiadamia Ministerstwo Finansów Tadżykistanu.

Budowa Zapory Rogun, zdjęcie: służba prasowa głowy państwa

 

Dokument podpisali Minister Finansów Republiki Fajziddin Kakchorzoda i przewodniczący Saudyjskiego Funduszu Rozwoju Sułtan Abdulrahman Al-Marszad 4 grudnia w Duszanbe.

„Głównym celem porozumienia jest uczestnictwo w finansowaniu budowy obiektów Zapory Rogun, służącej zapewnieniu odnawialnej energii elektrycznej, wzrostowi produkcji „zielonej energii” i promowanie „zielonej gospodarki” w Tadżykistanie” – czytamy w oświadczeniu.

Fajziddin Kakchorzoda i Sułtan Abdulrahman Al-Marszad Zdjęcie: Ministerstwo Gospodarki Tadżykistanu

Zgodnie z umową Saudyjski Fundusz Rozwoju udzieli na zakończenie budowy elektrowni wodnej Rogun kredytu w wysokości 100 mln $. O warunkach przyznania pożyczki, w tym o oprocentowaniu, okresie spłaty kredytu, nie wspomniano.

Tym samym dany Fundusz stanie się pierwszym spośród światowych funduszów rozwojowych, który przekaże środki na realizację projektu elektrowni.

Przypomnijmy, że na początku listopada ambasada Arabii Saudyjskiej w Tadżykistanie ogłosiła gotowość Funduszu do udzielenia kredytu w wysokości 375 mln riali saudyjskich (100 mln $) na postawienie zakładu.

Wcześniej, w połowie sierpnia br., Minister Finansów Fajziddin Kakchorzoda na konferencji prasowej w Duszanbe poinformował, że rząd Tadżykistanu rozpocznie bezpośrednie negocjacje z potencjalnymi inwestorami w celu pozyskania dodatkowych środków na dokończenie budowy hydroelektrowni Rogun do końca tego roku.

Minister wskazał m.in. na Bank Światowy, Europejski Bank Inwestycyjny, Azjatycki Bank Rozwoju i inne międzynarodowe instytucje finansowe jako na możliwych inwestorów projektu.

Przypomniał, że są już umowy w sprawie pozyskania kredytu preferencyjnego z Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych w wysokości 500 mln $. Ponadto, jak zaznaczył, Islamski Bank Rozwoju zamierza zwiększyć wielkość finansowania tego obiektu do 250 mln $ w porównaniu do wcześniejszych 150 mln $.

W tej chwili projekt Rogun jest finansowany wyłącznie ze środków państwowych: od początku bieżącego roku na jego ukończenie przeznaczono ponad 3 mld somoni, między innymi 2,6 mld somoni z budżetu i 427 mln somoni ze sprzedaży energii elektrycznej produkowanej przez dwa agregaty zakładu. Od początku prac renowacyjnych i budowlanych (od 2008 roku) na powstanie tej elektrowni wodnej przekazano z budżetu państwa ponad 35 mld somoni.

Informacja „Azji-Plus”

Rogun będzie największą hydroelektrownią w Azji Środkowej o mocy zainstalowanej 3600 MW.

Roczny wolumen wytworzonej energii elektrycznej po ostatecznym oddaniu elektrowni do użytku wyniesie od 13 do 17 mld kilowatogodzin. Stanowi to około 65%-85% rocznego wolumenu wytworzonej energii elektrycznej wszystkich czynnych mocy produkcyjnych w republice.

Ogółem w maszynowni elektrowni planowane jest zainstalowanie sześciu agregatów. Przewidziana w projekcie zdolność produkcyjna każdego z nich wyniesie 600 MW. Uruchomienie ostatniego bloku zaplanowano na 2029 rok.

Budowa zakładu została podzielona na osobne loty, w tym LOT 1 – urządzenia elektromechaniczne, LOT 2 – zapora elektrowni, LOT 3 – konstrukcje prawobrzeżne i LOT 4 – konstrukcje lewobrzeżne. Budowa ma zostać w pełni ukończona do 2033 roku.

Dział:

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE