2022-09-07 15:55:51

Bułgaria do końca roku kupi od Azerbejdżanu 440 mln m sześc. gazu ziemnego

W okresie lipiec-grudzień 2022 r. Bułgaria otrzyma z Azerbejdżanu około 440 mln m sześc. gazu ziemnego.


W okresie lipiec-grudzień 2022 r. Bułgaria otrzyma z Azerbejdżanu około 440 mln m sześc. gazu ziemnego.

„Raport” donosi, powołując się na turecką gazetę „Star”, że powiedział to ambasador Azerbejdżanu w Bułgarii Huseyn Huseynov.

Ambasador przypomniał, że podpisano umowę na roczne dostawy 1 mld m sześc. gazu ziemnego z Azerbejdżanu do Bułgarii. Na dzień 31 grudnia 2020 r. gaz ziemny z Azerbejdżanu był dostarczany do Bułgarii alternatywną trasą przez „Nea Mesemvria” (Grecja).

Warunki kontraktu na dostawę gazu ziemnego z Azerbejdżanu przewidują dostawę gazu z greckiego miasta Komotini do bułgarskiego miasta Stara Zagora. W związku z opóźnieniami w budowie gazociągu „Bulgargaz” negocjował z dostawcą w 2020 roku. W rezultacie osiągnięto kompromisowe rozwiązanie dotyczące tymczasowej dostawy na alternatywnej trasie. Bezpośrednio po uruchomieniu gazociągu IGB (Grecja-Bułgaria) Bułgaria zacznie kupować gaz z Azerbejdżanu przez wylot Komotini, skąd będzie dostarczany cały gaz po uzgodnionej cenie.

W wyniku ostatnich negocjacji między dwoma krajami od 1 lipca 2022 r. do Bułgarii eksportowano około 2,6 mln metrów sześciennych ropy dziennie.

Aby zapewnić Bułgarii dodatkowe ilości gazu, „Bulgargaz” musi uzgodnić z dostawcą z Azerbejdżanu pewne techniczne i handlowe aspekty dostaw.

Dział: Gospodarka

Autor:
Redakcja

Źródło:
GlosWschodu.org

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE