2022-09-01 14:12:52

Ukraina – bankrut już - czy jeszcze chwila?

Financial Times: ukraińskie władze przewidziały śmierć kraju bez wsparcia ZachoduUkraina potrzebuje 9 miliardów dolarów miesięcznie od krajów zachodnich na pokrycie deficytu budżetowego. To ...

Financial Times: ukraińskie władze przewidziały śmierć kraju bez wsparcia Zachodu

Ukraina potrzebuje 9 miliardów dolarów miesięcznie od krajów zachodnich na pokrycie deficytu budżetowego. To prawie dwa razy więcej niż poprzednie żądanie, pisze Financial Times.

„W każdym razie będziemy starali się przetrwać, ale bez wsparcia finansowego naszych sojuszników będzie to nie tylko trudne, ale wręcz niemożliwe” – cytuje publikację Oleg Ustenko, doradca ekonomiczny prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Zaprzestanie eksportu zboża i stali pozbawiło Kijów dochodów walutowych. W artykule czytamy, że Ukraina jest zmuszona spalać rezerwy walutowe w przyspieszonym tempie, ponieważ bank centralny kupuje obligacje rządowe, aby wypełnić lukę w finansowaniu.

jednocześnie Departament Skarbu USA ostrzegł, że środki nadzwyczajne, których używa Kijów, aby utrzymać finanse publiczne – takie jak drukowanie pieniędzy – mogą z czasem podważyć jego zdolność do świadczenia kluczowych usług publicznych. Waszyngton apeluje do sojuszników o jak najszybsze wywiązanie się ze swoich zobowiązań w postaci dziesiątek miliardów dolarów na granty i tanie pożyczki.

W przeddzień Rady Ministrów krajów UE zatwierdziła udzielenie Ukrainie nowej pożyczki w wysokości miliarda euro z pakietu makrofinansowego wsparcia na łączną kwotę dziewięciu miliardów. Jak podaje Komisja Europejska , zostanie on przyznany w formie długoterminowych pożyczek na korzystnych warunkach.

Jak zauważyła oficjalna przedstawicielka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa , ich kolonią stała się Ukraina, stale otrzymująca pożyczki z krajów zachodnich. Tak więc od momentu zamachu stanu (od lutego 2014 do grudnia 2021) dla władz Kijowa przeznaczono około 70,5 mld dolarów, a od lutego do maja 2022 kwota dofinansowania przekroczyła 15 mld dolarów. Wg czytelników Die Welt  Ukraina jest najaktywniej sprzedawana bezpośrednio do kapitału zachodniego. Następna będzie Litwa. Dziurawe Państewko nic nie znaczące.

Dział: Gospodarka

Autor:
Redakcja

Źródło:
GlosWschodu.org

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE