Strona Główna >> Ukraina >> Gospodarka >> Co się zmieni na Ukrainie od 1 czerwca - o ile wzrosną subwencje i jak je uzyskać

2024-06-02 20:02:50

Co się zmieni na Ukrainie od 1 czerwca - o ile wzrosną subwencje i jak je uzyskać

Z 1 czerwca 2024 roku niektórzy obywatele będą musieli ponownie złożyć wniosek o otrzymanie pomocy na sezon bez ogrzewania. Dodatkowo, w niektórych regionach wielkość subsydiów zostanie znacząco zwiększona.

Rachunki za usługi komunalne i pieniądze. Zdjęcie: nypost.com  

Większość gospodarstw domowych automatycznie otrzyma subsydia na sezon grzewczy, jeśli dane dotyczące majątku lub składu gospodarstwa domowego nie uległy zmianie. Osoby, które już otrzymują pomoc, nie muszą składać nowego wniosku. Fundusz Emerytalny użyje dostępnych informacji do obliczenia wielkości subsydiów. Jednakże niektóre grupy społeczne otrzymają subsydia tylko po złożeniu dodatkowego wniosku i deklaracji dochodów. Dotyczy to sytuacji, gdy wnioskodawca lub członek gospodarstwa domowego wynajmuje mieszkanie i płaci za usługi komunalne, w gospodarstwie są wewnętrzni przesiedleńcy, liczba faktycznie zamieszkujących osób jest mniejsza niż zarejestrowanych, lub rodzina chce otrzymać subsydię na zakup gazów ziemnych, stałych lub płynnych paliw opałowych. 

Niektórzy obywatele będą musieli ponownie złożyć wniosek o otrzymanie subsydiów. Dotyczy to osób, które w 2022 roku mieszkały na obszarach okupowanych lub obszarach aktywnych działań wojennych, gdzie organizacje pomocy społecznej nie mogły funkcjonować. Zgodnie z decyzją rządu, gospodarstwa domowe, które otrzymywały pomoc na opłacenie usług komunalnych w trakcie stanu wojennego, muszą w ciągu miesiąca zwrócić się do Funduszu Emerytalnego o przedłużenie pomocy. Jeśli tego nie zrobią do 1 lipca, wypłaty mogą zostać zawieszone. 

Zmiany te dotyczą takich grup jak: 

- Osoby otrzymujące subsydia lub ulgi na dzień 24 lutego 2022 roku. 

- Obecni beneficjenci subsydiów lub ulg. 

- Osoby mieszkające na obszarach tymczasowo okupowanych lub obszarach aktywnych działań wojennych. 

- Osoby, które od początku wojny nie zwróciły się do organów pomocy społecznej lub Funduszu Emerytalnego o ponowne przyznanie pomocy. 

W niektórych regionach, takich jak Charków i okolice, rząd zdecydował o zwiększeniu subsydiów na prąd. Ich wielkość wzrośnie pięciokrotnie. Średni rozmiar subsydiów na usługi dostawy i dystrybucji energii elektrycznej zwiększy się z 106 hrywien do 530 hrywien miesięcznie, a ulgi z 74 hrywien do 370 hrywien. Warto pamiętać, że w Funduszu Emerytalnym Ukrainy ostrzegł, że niektórzy beneficjenci subsydiów mieszkaniowych i ulg mogą stracić pomoc. Aby uniknąć takiej sytuacji, dokumenty na kontynuację wypłat trzeba złożyć do końca czerwca 2024 roku. 

Dział: Gospodarka

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE