Strona Główna >> Rosja >> Gospodarka >> Holenderski browar Heineken kończy wycofywanie się z Rosji, strata 325 mln dolarów
Holenderski browar Heineken kończy wycofywanie się z Rosji, strata 325 mln dolarów
Drugi co do wielkości browar na świecie sprzedał swoją działalność w Rosji za zaledwie 1 euro (1,08 dolara) kilka miesięcy po ogłoszeniu swojego wyjścia.
Piroschka van de Wouw/Reuters
Holenderski browar Heineken zakończył wycofywanie się z Rosji 18 miesięcy po rozpoczęciu przez Moskwę inwazji na Ukrainę na pełną skalę, sprzedając swój biznes w Rosji za jedyne 1 euro (1,08 dolara).
Heineken powiedział w piątek, że sprzedaż rosyjskiemu gigantowi produkcyjnemu Arnest Group poniesie całkowitą stratę w wysokości 300 milionów euro (325 milionów dolarów). Heineken spotkał się z krytyką za powolne tempo wycofywania się z firmy po wybuchu wojny, ale upierał się, że stara się zadbać o swoich lokalnych pracowników w Rosji. W marcu ubiegłego roku Heineken oświadczył, że odchodzi z Rosji, ponieważ jego działalność w tym kraju „nie jest już trwała ani opłacalna w obecnych warunkach”, ale dodał, że chce zapewnić „uporządkowany transfer” nowemu właścicielowi.
„Chociaż transakcja ta zajęła znacznie więcej czasu, niż się spodziewaliśmy, zabezpiecza środki do życia naszych pracowników i pozwala nam opuścić kraj w odpowiedzialny sposób” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Heinekena, Dolf van den Brink.
Sprzedaż obejmuje wszystkie aktywa Heinekena w Rosji, w tym siedem browarów. Firma podała, że Arnest gwarantuje zatrudnienie 1800 lokalnych pracowników Heinekena na trzy lata.
Piwo marki Heineken zostało wycofane z rynku rosyjskiego w zeszłym roku. Spółka podała, że jedna z pozostałych jej kluczowych marek, Amstel, zostanie wycofana w ciągu sześciu miesięcy.
Perspektywa globalna
W zeszłym miesiącu Heineken obniżył swoje prognozy zysków na cały rok po podwyżkach cen mających przeciwdziałać rosnącym kosztom, które wpłynęły na sprzedaż piwa, co spowodowało spadek zysków w pierwszej połowie. Drugi co do wielkości browar na świecie ostrzegł, że konieczne jest podwyższenie cen, aby zrównoważyć wysokie koszty towarów i energii, wynikające w dużej mierze z wojny Rosji z Ukrainą.
W rezultacie zysk netto spadł o 8,6% do 1,16 miliarda euro (1,28 miliarda dolarów), podczas gdy wolumen piwa spadł o 5,6% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Obecnie oczekuje, że w całym roku zysk operacyjny będzie „stabilny do średnio jednocyfrowego” wzrostu zysku operacyjnego na podobnych zasadach, po spadku o 8,8% w pierwszym półroczu do 1,9 miliarda euro (2,09 miliarda dolarów). Wcześniej kierownictwo prognozowało wzrost „od średniego do wysokiego, jednocyfrowego’’.
Dział: Gospodarka
Autor:
Aljazeera | Tłumaczenie: Redakcja JPM