Strona Główna >> Kazachstan >> Gospodarka >> Instytucje finansowe na całym świecie zamierzają zwiększyć inwestycje w energię jądrową – twierdzi ekspert

2024-09-27 22:52:17

Instytucje finansowe na całym świecie zamierzają zwiększyć inwestycje w energię jądrową – twierdzi ekspert

Baurzhan Ibraev, przewodniczący rady doradczej New Nuclear Watch Institute w Azji Środkowej, podczas konferencji w Astanie poruszył kwestie bezpieczeństwa energii jądrowej, donosi korespondent agencji Kazinform.

Zdjęcie: Kazinform/ Midjourney/ Pixabay

Przewodniczący przypomniał, że w ubiegłym tygodniu zakończyła się konferencja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAGATE), na której ogłoszono, że w ciągu najbliższych 20-25 lat produkcja energii jądrowej na świecie wzrośnie 2,5-krotnie. „Po takim oświadczeniu instytucje finansowe na całym świecie podjęły decyzję o wsparciu energetyki jądrowej, zwiększeniu finansowania i oczekiwaniu, że produkcja energii jądrowej wzrośnie trzykrotnie. Obecnie wciąż kierujemy się starymi przekonaniami, kiedy energetyka węglowa, gazowa i wodna była dla nas wystarczająca, jednak dziś to już za mało - powiedział Baurzhan Ibraev”. Jako przykład podał projekt Elektrowni Cieplnej Bałchasz o mocy 1,5 GW, który rozważano ponad 5 lat temu w Kazachstanie.

„Wówczas planowano, że każdego dnia na stację będzie przywożonych 500 wagonów węgla, a 400 wagonów popiołu będzie trzeba wywozić. Gdzie trafią te odpady? Należy przy tym pamiętać, że w popiele znajdują się również arsen, siarka i wszystkie inne pierwiastki, które są szkodliwe dla ludzkiego organizmu. 500 wagonów węgla to 30 tysięcy ton. Dla porównania, elektrownia jądrowa w jednym z oddziałów zużywa tylko 20 ton uranu rocznie. 20 ton rocznie i 30 tysięcy ton dziennie to ogromna różnica - powiedział ekspert”. B. Ibrayev wypowiedział się również na temat odpadów radioaktywnych pochodzących z elektrowni jądrowych. „Istnieje wiele obaw, że elektrownia jądrowa będzie produkować miliony ton odpadów radioaktywnych. Nic podobnego. Przeprowadziłem badania nad reaktorami w trzech krajach: Niemczech, Rosji i Kazachstanie. Mogę powiedzieć, że zużyte paliwo jądrowe w reaktorze jest w rzeczywistości przekształcane w nowy rodzaj paliwa metodą recyklingu. 

Podczas jednego cyklu zużywa się tylko 4% uranu znajdującego się w paliwie jądrowym, pozostawiając 96% uranu. Następnie aby mógł on dalej być wykorzystywany, jest przekształcany w nowy rodzaj paliwa jądrowego poprzez recykling. W 2001 roku Ameryka przyjęła program, w którym podjęto decyzję o zwróceniu uwagi na zużyte paliwo jądrowe. Na chwilę obecną technologie te są już stosowane. Reaktory działają we Francji, Rosji i Chinach. To jest właśnie technologia przyszłości - zauważył ekspert”. Przypomnijmy, że 2 września 2024 r. prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew wyznaczył datę referendum w sprawie budowy elektrowni jądrowych na 6 października 2024 r. i podpisał dekret o jego przeprowadzeniu. Według Olzhasa Beisenbayeva, wiceprzewodniczącego zarządu Kazachstańskiego Instytutu Rozwoju Społecznego, około 60% kazachstańskich respondentów jest gotowych wziąć udział w referendum w sprawie elektrowni jądrowej.

Dział: Gospodarka

Autor:
Danira Iskakova | Tłumaczenie: Małgorzata Gliszczyńska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Żródło:
https://www.inform.kz/ru/finansovie-instituti-vsego-mira-uvelichat-investitsii-v-atomnuyu-energetiku-ekspert-e7789c

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE