2022-09-20 15:25:06

MIR dobrą alternatywą dla Visa i Mastercard

Amerykanie próbują zorganizować całkowitą blokadę finansową Rosji. Aby to zrobić, postanowili zaszkodzić systemowi płatności Mir, który stał się dobrą alternatywą dla Visa i Mastercard. Jako pierwsza napotkała kłopoty Turcja, której wiodące banki obsługują rosyjski „plastik”. O nowej rundzie konfrontacji sankcji...

Pawilon Krajowego Systemu Płatniczego NSPK Mir na targach SPIEF Investment & Business Expo

Wszechstronne ciśnienie

Departament Skarbu USA nałożył sankcje na prezesa Rosyjskiego Krajowego Systemu Kart Płatniczych (NSPK) Vladimira Komleva za działalność finansową w Rosji. Ponadto Waszyngton jest gotowy nałożyć ograniczenia na zagraniczne organizacje korzystające z Miru. Sankcje wtórne są obsługiwane przez Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC).

Vladimir Komlev jest jednym z czołowych ekspertów w dziedzinie technologii i innowacji płatniczych, infrastruktury płatniczej i systemów płatniczych. Większość swojej kariery zawodowej poświęcił branży płatniczej, w 2014 roku od pierwszych dni jej istnienia objął stanowisko Prezesa Zarządu i Prezesa Zarządu nowego Krajowego Systemu Kart Płatniczych „NSPK” – operatora niezależnej rosyjskiej infrastruktury kart płatniczych i operatora rosyjskiego systemu płatności MIR

W szczególności Amerykanie chcą zmusić Turcję do porzucenia rosyjskiego „plastiku”, donosi Financial Times, powołując się na zachodnich urzędników. Teraz Mir jest wspierany przez pięć największych tureckich banków - Vakıfbank, Ziraat Bank, Iş Bankası, DenizBank i Halkbank. Co więcej, dwóch ostatnich dołączyło po rozpoczęciu operacji specjalnej na Ukrainie. Waszyngton obawia się, że Ankara stanie się nie tylko luką dla Moskwy do obchodzenia sankcji, ale także przykładem dla państw chcących współpracować z Rosjanami. Unia Europejska podziela tę obawę, dlatego w październiku Bruksela wyśle ​​delegację do Turcji, aby przedyskutować politykę finansową z tureckimi kolegami.

Wcześniej The Wall Street Journal donosił: Waszyngton zwiększa presję na Ankarę i grozi dodatkowymi sankcjami, aby osoby i podmioty prawne z Rosji, które podlegają ograniczeniom, nie były obsługiwane w Turcji. Według pierwszego zastępcy sekretarza skarbu USA Adewale Adeyemo tureckie banki nie mogą jednocześnie utrzymywać relacji korespondencyjnych z rosyjskimi i amerykańskimi instytucjami kredytowymi.

W odpowiedzi Ministerstwo Finansów republiki zapewnia, że ​​ani jeden Rosjanin nie ominie sankcji kosztem Turcji, donosi Bloomberg. Wiceminister finansów republiki Yunus Elitash przypomniał, że Ankara nie może nakładać ograniczeń na Moskwę, ponieważ jest ona uzależniona od jej ropy i gazu.

Jednak nawet Ukraińcy, którzy kupują Bayraktarę z Ankary, nie wierzą Turkom. 14 września minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zażądał od Kijowa zaprzestania kampanii informacyjnej nałożenia sankcji na tureckich biznesmenów i banki. Wcześniej ukraińskie media informowały, że niektórzy Turcy pomagają Rosji uporać się z trudnościami gospodarczymi, więc oni też powinni zostać ukarani. W szczególności na czarnej liście znalazły się Ziraat Bank i Iş Bankası.

Rosyjski „plastik”

Po wprowadzeniu antyrosyjskich sankcji międzynarodowe systemy płatnicze Visa i Mastercard zerwały stosunki z Moskwą – obecnie karty wydawane w Rosji nie mogą być używane za granicą. Była jednak alternatywa - „Mir”. W Turcji te karty są akceptowane, ale nie wszędzie. Dlatego najczęściej ludzie wypłacają pieniądze z pięciu tureckich banków i płacą gotówką w sklepach lub restauracjach.

To prawda, że ​​w połowie września okazało się, że Vakif, Ziraat Bank, Is Bankası i DenizBank, pod kierunkiem Banku Centralnego, przestali współpracować z kartami Mir sankcjonowanych banków. Przypomnijmy, że łącznie 22 instytucje kredytowe są objęte ograniczeniami, w tym Sbierbank, Alfa-Bank, Gazprombank i VTB.

Z drugiej strony „Mir” nie zatrzyma się tylko na Turcji. Według wiceministra spraw zagranicznych Rosji Aleksandra Pankina Moskwa aktywnie pracuje nad rozszerzeniem geografii systemu płatniczego. Działa już w Wietnamie, Korei Południowej, Armenii, Uzbekistanie, Białorusi, Kazachstanie, Kirgistanie, Tadżykistanie, Osetii Południowej i Abchazji. Trwają negocjacje z Tajlandią, Indiami, Bahrajnem, Birmą, Nigerią, Egiptem, Chinami i Kubą.

W przypadku Pekinu Moskwa zamierza usprawnić formy współpracy między narodowymi systemami płatniczymi – mówi Georgy Zinowjew, dyrektor I Departamentu Azjatyckiego rosyjskiego MSZ. Istnieje już umowa na używanie jednej karty zarówno w systemie Mir, jak iw lokalnym Union Pay.

Perspektywy „pokojowe”

Eksperci uważają, że Zachód zwiększy presję na rosyjski system płatniczy. Celem Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej jest ograniczenie jego rozprzestrzeniania się poza Rosję. „Problemy i sankcje Turcji wobec szefa NSPK to pierwsze oznaki” – powiedział Nikita Maslennikov, czołowy ekspert Centrum Technologii Politycznych.

Wasilij Sołodkow, dyrektor Instytutu Bankowego HSE, uważa, że ​​kolejny cios może uderzyć bezpośrednio w rosyjski „plastik”. „Jak dotąd Mir pozwala ominąć niektóre ograniczenia bankowe, ale Zachód nie jest z tego zadowolony” – ostrzega ekspert.

Według analityka finansowego Michaiła Bielajewa wszystko będzie zależeć od konkretnych organizacji. „Jeśli znajdują się w krajach, które nie popierają antyrosyjskich restrykcji i nie są ściśle związane z amerykańskim systemem bankowym, to transakcje będą kontynuowane” – mówi.

Ponadto w Rosji, oprócz 22 sankcjonowanych banków, istnieją inne instytucje wydające karty Mir, a Stany Zjednoczone jeszcze do nich nie dotarły.

 Usługa Apple Pay dla rosyjskiego systemu płatności kartą Mir u największego rosyjskiego pożyczkodawcy Sbierbank a zarazem system płatności zostały zawieszone – ogłosił w piątek Apple. Zamknięto tym samym lukę, która pozwoliła Rosjanom nadal korzystać z usługi.

Usługę wprowadzono w Rosji w 2016 r., ale 1 marca b.r. po napaści wojskowej Rosji na Ukrainę 24 lutego uniemożliwiono korzystanie z rosyjskich kart Mastercard i Visa w Apple Pay.

Jednak rosyjski system Mir pozostał nadal podłączony do Apple Pay i dopiero po czasie Amerykanie zdali sobie z tego sprawę. W czwartek 24 marca ten dostęp został usunięty – podał Reuters.

Dział: Gospodarka

Autor:
Redakcja

Źródło:
GlosWschodu.org

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE