Strona Główna >> Kazachstan >> Gospodarka >> Wzrost cen alkoholu, pomoc dla emerytów. Zmiany w Kazachstanie

2023-10-05 18:55:57

Wzrost cen alkoholu, pomoc dla emerytów. Zmiany w Kazachstanie

Jakie ustawy, przepisy i prawa wchodzą w życie?

 Zdjęcie: Depositphotos.com

 

Podwyżka cen za alkohole wysokoprocentowe 

Od 1 października wzrasta minimalna cena alkoholów wysokoprocentowych. Odpowiednie przepisy zostały opublikowane na stronie Ministerstwa Finansów Republiki Kazachstanu. Do tej pory cena minimalna wódki, wódki aromatycznej, wódki z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym, napojów spirytusowych i wysokoprocentowy likierów wynosiła 1980 Tenge za litr (ok. 18 zł). Od 1 października wzrośnie ona do 2100 tenge za litr (19 zł). 

Z kolei minimalna cena koniaku i brandy wzrośnie w październiku z 2930 tenge za litr do 3110 tenge za litr. 

Według danych EnergyProm, w 2022 roku w Kazachstanie sprzedano ponad 139,9 mln litrów wódki, koniaku i spirytusu, co stanowi historyczny rekord i najwyższą wartość od momentu prowadzenia w kraju badań statystycznych dotyczących sprzedaży alkoholi wysokoprocentowych. W porównaniu do wskaźników z 2021 roku całkowita sprzedaż mocnych trunków na rynku krajowym wzrosła o 90,4%. 

 

Szczepienia na grypę 

Od 1 października w całym Kazachstanie rusza kampania szczepień przeciwko grypie. 

Możliwość bezpłatnego szczepienia w przychodniach jest dostępna wyłącznie dla: 

  • Pracowników służby zdrowia 
  • Osób będących w grupie ryzyka ze względu na stan zdrowia i podlegających leczeniu ambulatoryjnemu 
  • Dzieci z domów dziecka i sierocińców 
  • Mieszkańców domów spokojnej starości 
  • Osób szczególnie narażonych na infekcję 
  • Pozostali mogą zaszczepić się za opłatą. Placówki oferują płatną iniekcję w lokalnych stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz lokalnych instytucjach zdrowia publicznego. 

 

Lotniczy transport towarów będzie prostszy 

Od 1 października podawanie ceny i kodu towarów importowanych i eksportowanych oraz waluty w zgłoszeniu tranzytowym, w przypadku transportu lotniczego nie będzie obowiązkowe. Wchodzące w życie przepisy, uchwalone przez Euroazjatycką Unię Gospodarczą, mają na celu uproszczenie procedury tranzytowej i wznowienie lotniczego tranzytu towarów przez Kazachstan, który przez ostatnie pięć lat nie był realizowany. 

Organy odpowiedzialne za międzynarodowy przewóz towarów, tj. IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) i ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego) w swoich regulacjach nie uznają informacji o wartości, walucie oraz kodzie towarów jako część obowiązkowej dokumentacji. 

Obecnie przewóz tranzytowy z krajów południowo-wschodniej Azji i Europy odbywa się głównie przez Turcję, Uzbekistan, Azerbejdżan, ale nie przez kraje Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, gdzie obowiązująca procedura tranzytowego przewozu towarów nie pozwala w pełni wykorzystać potencjału – poinformowała Krajowa Izba Przedsiębiorczości Republiki Kazachstanu Atameken.

 

Jednorazowa zapomoga dla seniorów 

W Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, przypadający na 1-ego października, 234 tys. emerytów z kilku regionów Kazachstanu otrzymało pomoc materialną. Wysokość zapomogi, w zależności od regionu, wyniosła od 6900 do 34500 tenge. W stolicy kraju, Astanie, świadczenie osiągnęło wartość 8625 tenge. 

Pojedyncze wsparcie materialne było wypłacone również w obwodach: karagandyjskim, mangystauskim, turkiestańskim, żetysuskim i ułytajskim. W sumie na ten cel przeznaczono 1,8 mld Tenge. Oprócz tego, z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, w obwodzie ałmackim, wschodniokazachstańskim, żambylskim, turkiestańskim, abajskim i ułytajskim wręczono seniorom specjalne kosze z produktami spożywczymi. 

W Ałmatach nie przewidziano żadnego wsparcia dla seniorów. Przewodniczący Rady Weteranów Miasta Ałmaty, Ahan Biżanow, podkreślił, że emeryci w Ałmatach otrzymują 13 różnych świadczeń socjalnych, opłacanych z budżetu miasta, czym nie może pochwalić się większość pozostałych regionów. 

 

Dotacje dla miejsc pracy 

1 października rozpoczyna się przyjmowanie wniosków na portalu Enbek.kz. o dofinansowanie miejsc pracowniczych. Wnioski będzie można zgłaszać do końca miesiąca. Pracodawca, w ramach projektów: Praktyka młodzieżowa, Pierwsza praca, Kontrakt międzypokoleniowy, Wiek seniora będzie mógł utworzyć miejsce pracy w swoim przedsiębiorstwie oraz wakaty dla pracy społecznej. Budżet państwa w całości lub częściowo zrekompensuje koszty pensji zatrudnionych bezrobotnych poprzez centrum aktywizacji zawodowej. 

Pracodawca może wysłać formularz wypełniony online do centrum kariery zawodowej odpowiedniego dla regionu, w którym zamierza utworzyć miejsce pracy, logując się na konto osobiste na stronie Еnbek.kz. Po zawarciu umowy z centrum otrzyma on możliwość wyboru pasującego kandydata spośród zarejestrowanych bezrobotnych i zatrudnić go, a także co miesiąc uzupełniać wirtualną kartę ewidencji czasu pracy zatrudnionego.

W tym roku 47 tys. pracodawców uczestniczy w programach oferujących finansowanie zatrudnienia obywateli Kazachstanu. Dzięki tym programom 176 tys. bezrobotnych już znalazło pracę. Przedsiębiorstwa prywatne istniejące ponad rok, nie będące zadłużone i regularnie opłacające składki socjalne spełniają wszystkie warunki, by uzyskać wsparcie państwa w utworzeniu dofinansowania do miejsc pracy. 

 

Parkingi w stolicy płatne w weekendy i święta 

Od 1 października parkingi w Astanie będą płatne w weekendy i święta. Taka decyzja umożliwi na bieżąco zwiększać przepustowość ulic, jak podaje kompania Przestrzeń parkingowa Astany

Opłatę za parking będzie można uiścić poprzez aplikację mobilną Parkingi Astany lub na stronie operatora, na koncie osobistym. Opłata parkingowa będzie pobierana w godzinach od 8:00 do 20:00 i wyniesie 100 tenge za każdą godzinę. Wraz ze wzrostem popularności aplikacji mobilnych u kierowców, tradycyjne parkometry przestały być potrzebne. W związku z tym podjęto decyzję o ich demontażu. Wykonawca deklaruje usunięcie wszystkich urządzeń do końca roku oraz pokrycie towarzyszących temu przedsięwzięciu kosztów. 

 

Spadek oprocentowania mikrokredytów 

Zgodnie z uchwałą zarządu Agencji ds. Regulacji i Rozwoju Finansów Republiki Kazachstanu z dnia 26 maja 2023 r., od 1 października maksymalna wysokość oprocentowania za udzielenie mikrokredytu bez zabezpieczenia osobie fizycznej, na okres do 45 dni kalendarzowych określa się w następujących rozmiarach: 

Mniej niż 1% dziennie, ale nie więcej niż 20% całkowitej sumy udzielonego kredytu, jeśli jego wielkość nie przekracza 30-krotności Miesięcznego Wskaźnika Rozliczeniowego (103 500 tenge w 2023 roku). 

Mniej niż 1% dziennie, ale nie więcej niż 15% całkowitej sumy udzielonego kredytu, jeśli jego wielkość jest równa bądź przekracza 30-krotność MWR.

Maksymalna wysokość oprocentowania w umowie o udzielenie mikrokredytu zabezpieczonego nieruchomością, ustala się na poziomie 0,8% dziennie (wcześniej 1%), nie przekraczając 20% całkowitej sumy kredytu udzielonego na okres 45 dni kalendarzowych. Jeśli jednak okres zawarty w umowie przekracza 45 dni, ostateczna wysokość oprocentowania nie może przekroczyć 0,4% dziennie. 

Dział:

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE