Strona Główna >> Ukraina >> Gospodarka >> Wzrost podatków w Ukrainie: Biznes ostrzegł rząd przed konsekwencjami

2024-06-02 20:47:13

Wzrost podatków w Ukrainie: Biznes ostrzegł rząd przed konsekwencjami

Nie ma gwarancji, że państwo otrzyma dodatkowe środki, ponieważ firmy mogą przejść „na czarno” lub zostać zamknięte.

Zdjęcie: © depositphotos/pookpiik  

Duże i małe biznesy nie są zachwycone rządowymi inicjatywami dotyczącymi prawdopodobnego podniesienia stawki VAT i innych podatków. Niektórzy ostrzegają przed wzrostem udziału szarej strefy na rynku, inni prognozują zamknięcie firm i inne problemy w gospodarce. O tym informuje materiał RBC-Ukraina. Według współwłaściciela firmy „Nowa Poczta” Włodzimierza Popereśniuka, podniesienie podatków rzeczywiście tylko zmniejszy finansowanie armii. „Gietmancow (deputowanego do VR - przyp. red.) twierdzi, że istnieją tylko dwa źródła finansowania armii - podatki i pożyczki. A to oznacza widzieć drzewa i nie widzieć lasu. Prawdziwym źródłem finansowania armii jest jednak gospodarka!... „Dalsze zwiększanie podatków wywołuje opór wśród ludzi, którzy zaczynają bardziej aktywnie przechodzić na „czarno”, jeszcze bardziej wzrasta korupcja, maleją inwestycje, zmniejsza się liczba działających firm i przedsiębiorców - gospodarka zwalnia. I ogólne wpływy podatkowe mogą w ogóle spaść”- przypomniał. 

Jego zdaniem, w warunkach wojny skuteczną alternatywą dla podwyższenia stawek podatków jest zmniejszenie wydatków państwowych, deregulacja, prywatyzacja, obniżenie podatków oraz zachęcanie do bezpośredniej pomocy dla armii. W Ukraińskim Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców ostrzegają: podwyższenie podatków może prowadzić do zmniejszenia opłacalności, zmniejszenia inwestycji i potencjalnych zwolnień pracowników. Ponadto możliwe jest obniżenie konkurencyjności ukraińskich produktów i usług z powodu wzrostu ich cen. „Podwyższenie podatków pociągnie za sobą wzrost cen towarów i usług. W warunkach, gdy siła nabywcza ludności jest niska, taka sytuacja może prowadzić do spadku popytu na towary z dodatkową wartością krajowej produkcji lub do dalszej ich wymiany na importowane, tańsze. W takim scenariuszu spodziewane jest zmniejszenie ogólnych wolumenów produkcji i sprzedaży z powodu spadku popytu, co może zniwelować oczekiwane dodatkowe wpływy”- argumentuje szef USPP Anatolij Kinach. 

W Ukrainie rząd ponownie zdecydował się podnieść podatki. Społeczeństwo ponownie przeciwko 

O tym, że podwyższenie podatków może nie osiągnąć pożądanego efektu zwiększenia dochodów budżetowych i stać się dodatkowym bodźcem do przeniesienia biznesu w szarej strefie, zaznaczyła dyrektorka Europejskiej Asocjacji Biznesu Anna Derevjanko. Podkreśliła, że wyraziła swoje osobiste zdanie. EBA na razie nie ma oficjalnego stanowiska w sprawie planów podwyższenia podatków, ponieważ brakuje projektu ustawy w tej sprawie i nie są jeszcze znane ostatecznie określone rozmiary zmian. Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja budżetowa Ukrainy pozostaje napięta. Konieczna jest mobilizacja wewnętrznych zasobów, tj. projekt ustawy o budżecie państwa na 2024 rok wymaga znaczącej rewizji, ponieważ wydatki na obronę i bezpieczeństwo przewidziane w obowiązującym dokumencie są niewystarczające do finansowania armii. O tym informuje kolejna analiza Dragon Capital. Przewodniczący komitetu podatkowego Rady Najwyższej Danyl Hietmancow uważa, że na Ukrainie należy wprowadzić progresywną skalę podatku od dochodów osób fizycznych. Przypomnijmy, że dla zwiększenia dochodów budżetu państwa do progresywnej skali wraca również Rosja. Do rządu RF zostały już przedstawione projekty ustaw, przewidujące reformę podatkową, w której VAT dla przedsiębiorstw wzrośnie z 20% do 25%, a także wzrośnie progresywny podatek od dochodów osób fizycznych. 

 

 

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE