Strona Główna >> Gruzja >> Społeczeństwo >> Dziennikarze z całego świata stanęli w obronie gruzińskiej prasy
Dziennikarze z całego świata stanęli w obronie gruzińskiej prasy
Liderzy światowego dziennikarstwa krytykują „rosyjskie prawo” Gruzji i przesyłają wyrazy wsparcia swoim gruzińskim kolegom
Protest przed budynkiem parlamentu w Tbilisi. Zdjęcie: Guram Muradov/Civil.ge
National Press Club i National Press Club Journalism Institute, razem z organizacjami zajmującymi się ochroną wolności prasy na całym świecie, 5 sierpnia wydali oświadczenie, w którym wyrażają solidarność ze swoimi kolegami w Gruzji i przesyłają słowa wsparcia „w czasie, gdy przeciwstawiają się zorganizowanemu państwowemu trollingowi, taktycznemu zastraszaniu i politycznym wysiłkom, mającym na celu ich zastraszenie”.
„Dziennikarstwo to nie przestępstwo. Wspieranie dziennikarstwa przez zwolenników transparentności i demokracji z całego świata także nie jest przestępstwem” – podkreślają liderzy światowego dziennikarstwa, dodając, że Parlament Gruzji próbuje to stygmatyzować „rosyjskim prawem”, które weszło w życie 1 sierpnia.
Według Koalicji na rzecz Wolności Mediów i Koalicji Europejskich Organizacji na rzecz Wolności Prasy i Praw Człowieka prawo to sprawia, że agencje informacyjne i poszczególni reporterzy stają się ofiarami nieuzasadnionych pozwów i kar finansowych. Odbierając mediom możliwość otrzymywania zagranicznego finansowania, prawo sprzyja lokalnym oligarchom, zapewniając im pełną kontrolę nad narracją społeczną i tłumiąc wszelki sprzeciw.
W oświadczeniu podano, że próby finansowej dyskredytacji niezależnych mediów przez sprawy sądowe są „powszechnie znaną praktyką władz dyktatorskich”. Według danych Europejskiego Centrum Wolności Prasy i Mediów prawnym atakom na prasę w Gruzji towarzyszy fizyczne zastraszanie dziennikarzy. Wedle tych samych informacji, w tym roku napadnięto na co najmniej 20 dziennikarzy.
„Jest powód, dla którego ta obawa wychodzi poza granice społeczności dziennikarskiej: zalety wolnej pracy są oczywiste dla wszystkich tych, którzy bywali w krajach, gdzie wolność słowa jest ograniczona, a władza bezkarna. Bez niezależnych mediów rośnie korupcja i gospodarka podupada” – czytamy w oświadczeniu, według którego, niezależnie od tego, jakie polityczne korzyści członkowie parlamentarnej większości uważają, że uzyskają poprzez tłumienie prasy, to długoterminowe straty, z którymi będzie musiał zmierzyć się kraj, będą o wiele większe.
Światowi liderzy dziennikarstwa podkreślają, że tłumienie niezależnego dziennikarstwa zagraża nie tylko obywatelom Gruzji, ale i całego świata, ponieważ „wrogowie demokracji” wykorzystują narzędzia demokracji do ograniczania wolności. Niezwykle ważne jest to, aby instytucje demokratyczne, w tym prasa, broniły się przed tym. „Dlatego wspieramy naszych kolegów w Gruzji. Jeśli oni są w stanie mówić za siebie, to my będziemy mówić za nich i nie poprzestaniemy” – napisano w oświadczeniu.
Dział: Społeczeństwo
Autor:
Civil.ge | Tłumaczenie: Jakub Purzyński - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/