Strona Główna >> Ukraina >> Społeczeństwo >> Ukraina odbudowuje sześć zdewastowanych gmin

2023-04-28 14:46:42

Ukraina odbudowuje sześć zdewastowanych gmin

Sześć ukraińskich gmin zniszczonych przez rosyjskie ataki zostanie odbudowanych od podstaw. Tak twierdzi premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Wynik rosyjskich ataków rakietowych skierowanych w poniedziałek na ludność cywilną w Słowiańsku w Ukrainie. Zdjęcie: Ukrinform/Shutterstock
 

Po 14 miesiącach wojny wiele miast zamieniło się w betonowo-żwirowe sterty gruzu, całkowicie wyludnione. Według szacunków Banku Światowego, rządu ukraińskiego, Komisji Europejskiej i ONZ z końca marca tego roku, odbudowa kraju będzie kosztować co najmniej 4 300 mld koron szwedzkich. Liczba ta będzie rosła w miarę kontynuowania rosyjskich ataków na obszary Ukrainy. 

Obecnie premier Ukrainy Denys Szmyhal zapowiada, że sześć z najbardziej zniszczonych gmin nie tylko zostanie odbudowanych całkowicie od podstaw, ale także powstanie według zupełnie nowych planów.

Sześć gmin, o których mowa, to Borodzianka i Moszczun, które położone są w pobliżu stolicy Kijowa, Jahidne na północy kraju, Trościeniec i Cyrkuna na północnym wschodzie oraz Posad-Pokrowske na południu, podaje Reuters.

- „To ważne, aby obywatele Ukrainy przekonali się, że rekonstrukcja stanie się rzeczywistością już w tym roku” - powiedział agencji informacyjnej premier Ukrainy Denys Szmyhal.
 

Muzeum historyczne w mieście Kupiańsk zostało we wtorek ostrzelane przez rosyjskie rakiety. Zdjęcie: Sergei Bobok/AFP
 

Sześć wyżej wspomnianych gmin ukraińskich zostanie wzniesionych w ramach tego, co premier określa jako "program eksperymentalny".

Borodzianka i Moszczun miały być kluczowymi ośrodkami przyczółkowymi dla rosyjskiej ofensywy na Kijów w marcu 2022 roku. Jednakże Rosjanie zostali odparci przez wojska ukraińskie. Pozostawili za sobą zniszczone miasta i dziesiątki zabitych.

W samej Borodziance po opuszczeniu miasta przez wojska rosyjskie odkryto co najmniej 200 martwych cywilów, a walki wokół Moszczuny określono jako najbardziej zacięte w bitwie o Kijów. W Jahidne ponad 300 cywilów przez wiele tygodni ukrywało się w piwnicy szkoły i wielu z nich zginęło, zanim wieś została wyzwolona. Trościeniec został zaatakowany już pierwszego dnia inwazji. Podczas ataków na gminę co najmniej 50 cywilów zostało zabitych przez rosyjskich żołnierzy. W Cyrkunie, podczas ucieczki z gminy, rosyjscy żołnierze zniszczyli szpital, który służył im za bazę. 

W Posad-Pokrowske niemalże 80 procent domów zostało zdewastowanych po tym, jak setki rakiet były wystrzeliwane w stronę mieszkańców każdego dnia.

Autor:
Clas Svahn | Tłumaczyła: Agnieszka Dudziak

Żródło:
https://www.dn.se/varlden/ukraina-bygger-upp-sex-totalforstorda-samhallen/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.