Strona Główna >> Uzbekistan >> Społeczeństwo >> Uzbekistan przechodzi na nadzwyczajny tryb oszczędzania wody

2023-12-17 14:22:48

Uzbekistan przechodzi na nadzwyczajny tryb oszczędzania wody

Na obradach dotyczących racjonalnego korzystania z zasobów wodnych prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew oznajmił, że nadchodzący rok będzie dla kraju czasem wprowadzania nadzwyczajnego trybu oszczędzania wody, podaje korespondent agencji Kazinform.

Zdjęcie: pixabay.com

 

Na zebraniu stwierdzono, że w Uzbekistanie wewnętrzne zasoby pokrywają jedynie 20% zapotrzebowania na wodę. Biorąc pod uwagę zmiany klimatu i trudności z zarządzaniem rzekami transgranicznymi, do roku 2030 w republice jest prognozowany coroczny deficyt wody sięgający 15 mld metrów sześciennych.

90% zużycia wody przypada na rolnictwo, przy czym znaczną jej część użytkuje się w sposób nieefektywny. Roczna utrata wody w glinianych systemach irygacyjnych oceniana jest na 14 mld metrów sześciennych, czyli na 36% całkowitego zużycia. Z tego powodu 175 tys. hektarów pól w końcowych odcinkach kanału nie otrzymuje wystarczającej ilości wody, a całkowite straty gospodarcze szacuje się na 5 mld $.

Szef państwa zaznaczył, że nadchodzący rok będzie okresem przejścia na nadzwyczajny tryb oszczędzania wody.

Priorytetem będzie betonowanie kanałów i aryków (azjatyckich rowów nawadniających). W związku z tym w sektorze gospodarki wodnej ogłoszono „wielki rok betonowania kanałów”. Postawiono sobie za zadanie zabetonowania 1,5 tys. kilometrów, a więc 4 razy więcej, niż w roku bieżącym. W 2025 roku dojdzie do zabetonowania co najmniej 2 tys. kilometrów kanałów.

Drugie ważne zadanie dotyczy wprowadzenia technologii oszczędzania wody. Obecnie spośród 4,3 mln hektarów nawadnianych obszarów tylko na 30% stosuje się technologie oszczędzania wody. Jedną z przyczyn jest niesprawny mechanizm wyrównania części kredytu rolnikom, którzy wdrożyli technologie oszczędzania wody. Dlatego też na spotkaniu ustalono nowy system finansowania. Mianowicie dla klastrów i gospodarstw rolniczych, chcących wdrożyć technologie, zostanie utworzona linia kredytowa na 5 lat z dwuletnim okresem karencji i spłatą odsetek w wysokości 14% rocznie.

Trzecia istotna kwestia – ograniczenie wydatków na dostawę wody. W tym przypadku zwrócono uwagę, że 63% wydatków przypada na pompownie, których zużycie sięga 80%. Prezydent Uzbekistanu zaznaczył, że najwłaściwszym sposobem ograniczenia kosztów i zwiększenia wydajności jest modernizacja pomp i ich prywatyzacja. Ministerstwo Zasobów Wodnych razem z międzynarodowymi organizacjami finansowymi mają opracować trzyletni program modernizacji pomp. Przedstawiono wytyczne związane z wdrożeniem nowoczesnego zarządzania w danej sferze, prowadzeniem ewidencji wód.

Autor:
Madibek Dżanibekow | Tłumaczenie: Wioletta Sitarska

Żródło:
https://www.inform.kz/ru/uzbekistan-perehodit-na-chrezvichayniy-rezhim-raboti-po-ekonomii-vodi-e0d08a

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE