Strona Główna >> Kazachstan >> Społeczeństwo >> Kazachstan przygotowuje ustawę medialną, mającą na celu zwiększenie użycia języka kazachskiego kosztem rosyjskiego

2023-10-08 16:27:53

Kazachstan przygotowuje ustawę medialną, mającą na celu zwiększenie użycia języka kazachskiego kosztem rosyjskiego

Projekt ustawy, który jest obecnie przedmiotem debaty, określa, że udział języka państwowego w telewizji i radiu powinien wzrosnąć do 70%.

Widok na pałac prezydencki w Astanie, Kazachstan. Istnieje rządowy plan promowania języka kazachskiego. Fot: JTB Photo/UIG/Getty Images 

Kazachstan ogłosił podjęcie starań promujących używanie języka kazachskiego zamiast rosyjskiego w swoich mediach, w obliczu rosnącego sceptycyzmu wobec wpływów Moskwy w ich kraju od momentu inwazji Rosji na Ukrainę. 

Kazachski jest oficjalnym językiem byłej republiki radzieckiej w Azji Środkowej, ale rosyjski jest również uznawany i powszechnie używany wśród ściśle kontrolowanej populacji kraju liczącej około 20 milionów. 

"Projekt ustawy o mediach przewiduje zwiększenie udziału języka państwowego w telewizji i radiu z 50% do 70%" - powiedziała dziennikarzom w Astanie minister kultury Aida Balayeva. Taka propozycja ustawy jest przedmiotem debaty prawodawców, ale prawdopodobnie zostanie zatwierdzona przez parlament, który jest postrzegany jako lojalny wobec prezydenta Kassyma-Jomarta Tokajewa. 

"Ta transformacja będzie odbywać się w tempie 5% rocznie począwszy od 2025 r." - powiedziała Balayeva, odnosząc się do rządowych planów promowania języka kazachskiego, co ma już miejsce od upadku Związku Radzieckiego trzy dekady temu. 

Kazachstan, gdzie etniczni Rosjanie stanowią około 15% populacji, ma długą granicę z Rosją i utrzymuje z nią bliskie więzi polityczne, gospodarcze i wojskowe. Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Kazachstan dąży do zacieśnienia relacji z krajami zachodnimi i Chinami. 

Sąsiedni Kirgistan, którego mieszkańcy również posługują się językiem rosyjskim, przyjął podobne przepisy na początku tego roku. Prawo wymaga, aby urzędnicy służby cywilnej w kraju byłego Związku Radzieckiego biegle posługiwali się językiem kirgiskim, a media produkowały 60% treści w języku lokalnym. 

W Tadżykistanie, Turkmenistanie i Uzbekistanie - innymi byłymi republikami Związku Radzieckiego w Azji Środkowej - język rosyjski nie ma oficjalnego statusu, ale jest używany przez mieszkańców i urzędników. 

 
 

Autor:
Agence France-Presse in Astana | Tłumaczenie: Iga Samojłow

Żródło:
https://www.theguardian.com/world/2023/oct/06/kazakhstan-drafts-media-law-to-increase-use-of-kazakh-language-over-russian

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE