Strona Główna >> Białoruś >> Społeczeństwo >> Mieszkaniec Grodna zaczął produkować drewniane zabawki, aby pomóc swojemu synowi z autyzmem. Teraz pragnie przekształcić to w poważną produkcję

2024-02-20 15:40:47

Mieszkaniec Grodna zaczął produkować drewniane zabawki, aby pomóc swojemu synowi z autyzmem. Teraz pragnie przekształcić to w poważną produkcję

Mieszkaniec Grodna, Nikołaj, ma 37 lat i pracuje jako administrator systemu. Jednak równolegle do swojej głównej pracy, mężczyzna zajmuje się stolarstwem, specjalizując się w produkcji drewnianych zabawek. To nie tylko zwykłe zabawki, ale również neurotrenażery, którymi chce pomóc swojemu pięcioletniemu synkowi, u którego zdiagnozowano autyzm. Historię tego utalentowanego rzemieślnika opowiedział blog s13.ru.

Mieszkaniec Grodna Mikołaj, który produkuje drewniane urządzenia do ćwiczeń dla dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem. Zdjęcie: s13.ru

Zaczęło się od opakowań rzemieślniczych, krajalnic i desek do krojenia.

Dziadek Mikołaja był zdolnym stolarzem. Sam mężczyzna sięgnął po piłę wyrzynową i frez, gdy potrzebował stworzyć ręcznie wykonane opakowanie na prezent. Później zajmował się produkcją menażników, desek do krojenia i drewnianych zabawek. Gdy lekarze zdiagnozowali u syna autyzm, zmienił kierunek produkcji.

„Lekarze postawili diagnozę autyzmu mojemu drugiemu dziecku. Kiedyś spędziłem z nim cały miesiąc w szpitalu w Mińsku, gdzie spotkałem matkę innego dziecka z tym samym schorzeniem. Pewnego dnia po opuszczeniu szpitala zadzwoniła do mnie koleżanka, pytając, czy mógłbym stworzyć specjalny symulator rozwoju dla jej dziecka” – opowiada Mikołaj.

Cena symulatorów wynosi od 15 rubli, a najdroższy kosztuje 450.

Wkrótce mężczyzna stworzył więcej niż jeden taki symulator i zaczął zgłębiać temat bardziej szczegółowo. Według Mikołaja, na Białorusi i w Rosji nikt nie zajmuje się produkcją podobnych rzeczy. Pomysły rozwija wspólnie z kobietą, którą poznał w szpitalu. „Ona, jako kobieta, lepiej dostrzega potrzeby dziecka i świetnie orientuje się w psychologii. Podsuwa mi pomysły, a ja już myślę, jak je zrealizować” – dodaje Nikołaj. Zarówno on, jak i jego partnerka, przeszli przez trudne rozwody i obecnie są parą.

  

Sprzęt do ćwiczeń dla dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem. Źródło: Instagram / anko.brain

Wśród produktów Nikołaja znajdują się szczotki sensoryczne rozwijające koordynację, orientację przestrzenną i zdrowie fizyczne, a także ścieżki z mostkami sensorycznymi. Średnio Nikołaj realizuje 20-25 zamówień miesięcznie.

Obecnie produkuje neurotrenery pod marką „anko.brain”. Zamawiają je nie tylko rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami, ale także specjaliści i logopedzi pracujący w ośrodkach korekcyjno-rozwojowych. Zalecają one również te produkty swoim rosyjskim kolegom.

Cena tych symulatorów zaczyna się od 15 rubli. Najwyższą kwotę, jaką mężczyzna uzyskał za zamówienie, było 450 rubli za maszynę do ćwiczeń. Zlecenie to przekazał specjalista z Grodna.

Maszyna do ćwiczeń do ćwiczeń i ćwiczeń

Sprzęt do ćwiczeń dla dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem. Zdjęcie: Instagram / anko.brain

Dzieci z autyzmem jest wiele, ale często pozostają niewidoczne dla społeczeństwa.

Nikołaj mówi, że obecnie u wielu dzieci zdiagnozowano autyzm.

„Prawdopodobnie nie są one zauważalne na co dzień w mieście, ale są obecne. Rozumiem, czym jest autyzm, i wiem, jakie bodźce trzeba dostarczyć dziecku, aby stymulować pracę jego mózgu poprzez ciało” – mówi Nikołaj. „Kiedy mózg dziecka rozwija się w konkretnym kierunku, reaguje natychmiast. Jeśli dziecko przejdzie emocjonalnie przez ten sam sensoryczny most, może nawet wydać dźwięk lub wypowiedzieć sylabę! To ułatwia pracę specjalistom, gdyż dziecko jest gotowe fizycznie i psychicznie.”

Wytwarza produkty wyłącznie na zamówienie, ale ma plany rozszerzenia swojej działalności na inne rynki. Cały sprzęt do ćwiczeń jest wykonany z drewna. Nikołaj smaruje go olejem jadalnym. „Nawet jeśli dziecko to poliże, będzie bezpieczne. Doświadczenie pokazuje, że gdy dziecko ma wybór między chińskim zestawem konstrukcyjnym a naszą drewnianą zabawką, zdecyduje się na tę drugą.”

Mężczyzna przetestował wiele symulatorów na swoich dzieciach, co pozwala mu na skuteczne dostosowanie produktów do potrzeb dzieci z autyzmem.

Sprzęt do ćwiczeń dla dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem. Zdjęcie: Instagram / anko.brain

„Wkrótce planowane jest wejście na rynek i rozpoczęcie poważnej produkcji. Widzimy w tym duży potencjał. Naszym głównym celem nie jest osiąganie dużych zysków, ale zapewnienie rodzicom produktu wysokiej jakości i bardzo potrzebnego. Oczywiście, mam nadzieję, że dzięki niemu kiedyś usłyszę „tata” z ust mojego syna” – powiedział Nikołaj.

Autor:
blog s13.ru | Tłumaczenie: Palina Siamenava

Żródło:
https://ru.hrodna.life/articles/trenazory-dlia-dziaciej/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.