Strona Główna >> Uzbekistan >> Społeczeństwo >> Pierwszy dzień Pepsi Music Fest przyciągnął ponad 100 000 osób i nie obyło się bez zamieszek
Pierwszy dzień Pepsi Music Fest przyciągnął ponad 100 000 osób i nie obyło się bez zamieszek
Pierwszy dzień Pepsi Music Fest w Taszkencie, na którym wystąpili Macan i Xcho, został zakłócony przez zamieszki. Na wydarzenie przyszło ponad 100 tysięcy osób. Ludzie przeskakiwali przez ogrodzenie, tworzyły się tłumy, niektórzy upadali. Trwa dochodzenie. W drugim dniu wzmocniono środki bezpieczeństwa.
Zdjęcie: Gazeta.uz
6 września na placu za hotelem Hyatt i Biblioteką Narodową imienia Aliszera Nawoi w centrum Taszkentu odbył się pierwszy dzień Pepsi Music Fest. Gwiazdami wydarzenia byli rosyjscy artyści – Macan i Xcho. Wejście na festiwal było bezpłatne. Według danych podanych podczas wydarzenia oraz źródeł „Gazeta.uz” w służbach porządkowych, na festiwal przyszło ponad 100 tysięcy osób. Wydarzenie zostało zakłócone przez zamieszki. Organizatorzy ustawili barierki – mobilne ogrodzenia, aby podzielić teren placu na trzy sekcje: przed sceną, nieco dalej od niej oraz najdalszą. „W ostatniej sekcji za ogrodzeniem zgromadziło się bardzo dużo ludzi, którzy chcieli wejść do środka, ale ich nie wpuszczano. Ludzie zaczęli się nawzajem przepychać i przerwali ogrodzenie, jak ogromna fala wody przebijająca tamę” – relacjonował naoczny świadek, który wolał pozostać anonimowy. Według niego ogrodzony teren mógł pomieścić jeszcze więcej osób. Inna uczestniczka festiwalu, Jewa Abduraimowa, potwierdziła: „Ci, którzy podeszli blisko sceny na początku, mieli szczęście. Później tę część ogrodzono i po prostu nie wpuszczano ludzi, mimo że było tam jeszcze miejsce”. Tłok zaczął się krótko po rozpoczęciu koncertu. Fani próbowali zbliżyć się do sceny, nie zwracając uwagi na funkcjonariuszy Gwardii Narodowej i służbę porządkową. Niektórzy przeskakiwali przez ogrodzenia, inni próbowali je odsunąć i im się to udawało, wspomina Anastazja Kiczewa. Na nagraniach wideo, które obiegły media społecznościowe, widać, jak uczestnicy – w tym dziewczyny i kobiety – padają pod naporem tłumu.
Niektórzy ignorowali upadających, inni, w tym funkcjonariusze, pomagali im wstać. Funkcjonariusze zatrzymywali niektórych ludzi, niektórym udało się uciec i zniknąć w tłumie, innych schwytano i wyprowadzono. Świadkowie wspominają, że niektórzy z zatrzymanych wdawali się w konflikty z przedstawicielami służb porządkowych. „Pewien chłopak, który przeskoczył przez barierę, został schwytany i wyprowadzony, a potem zaczął rzucać się na funkcjonariusza Gwardii Narodowej przez ogrodzenie. Inni gwardziści odprowadzili swojego kolegę od ogrodzenia” – relacjonowała Jewa Abduraimowa. W niektórych przypadkach funkcjonariusze byli zmuszeni użyć pałek, aby powstrzymać agresywnie zachowujących się młodych ludzi. Podczas występów prowadzący ogłosili, że na festiwal przyszło około 115 tysięcy osób. Główna Komenda Policji Taszkentu w sobotę opublikowała oświadczenie na temat zaistniałych wydarzeń. W oświadczeniu zaznaczono, że funkcjonariusze zidentyfikowali niektóre osoby, które naruszyły porządek publiczny i nie przestrzegały zasad zachowania w miejscach publicznych. „Na rodziców pięciorga nieletnich nałożono protokół administracyjny zgodnie z artykułem 47 Kodeksu wykroczeń administracyjnych (niewykonywanie obowiązków w zakresie wychowania i edukacji dzieci – red.). W stosunku do innych osób, na podstawie zgromadzonych materiałów, wszczęto wstępne dochodzenie” – napisano w oświadczeniu.
Rzeczniczka prasowa Głównej Komendy Policji stolicy, Nilufar Madijewa, powiedziała „Gazeta.uz”, że na podstawie wyników wstępnego dochodzenia zostaną podjęte odpowiednie decyzje zarówno wobec osób łamiących prawo, jak i organizatorów wydarzenia. W mediach społecznościowych pojawiły się filmy, na których widać, jak młodzi ludzie obecni na festiwalu wdychają biały proszek o nieznanym składzie. Źródło w służbach porządkowych poinformowało, że trudno na razie komentować ten incydent, ponieważ potrzebna jest opinia biegłych dotycząca składu „proszku”. „To, co się działo, można określić tylko jako bezprawie” – powiedziała naoczna świadek, która wolała pozostać anonimowa. „Masowe naruszanie podstawowych zasad zachowania w miejscach publicznych pokazuje brak kultury u części młodzieży, brak szacunku dla innych i całkowitą ignorancję wobec norm moralnych i prawnych. „Zażywanie proszku” wygląda jak demonstracja kultu życia przestępczego”. Rzecznicy Głównej Komendy Policji poinformowali, że w drugim i trzecim dniu festiwalu środki bezpieczeństwa ze strony służb zostaną wzmocnione. Władze dodały, że nie otrzymały zgłoszeń dotyczących obrażeń wśród uczestników festiwalu. Policja zaapelowała również o przestrzeganie porządku publicznego na imprezach masowych oraz o stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy organów ścigania.
Dział: Społeczeństwo Społeczeństwo
Autor:
Gazeta.uz | Tłumaczenie: Julia Korzeniowska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/