Strona Główna >> Mołdawia >> Społeczeństwo >> Przeprowadzający spis ludności nie otrzymali zapłaty za swoją pracę i obniżono ich wynagrodzenie – co na to Urząd Statystyczny?
Przeprowadzający spis ludności nie otrzymali zapłaty za swoją pracę i obniżono ich wynagrodzenie – co na to Urząd Statystyczny?
Narodowe Biuro Statystyczne (NBS) wyjaśniło, że będzie wynagradzać pracę ankieterów spisu ludności w zależności od wykonanej przez nich pracy oraz spełnienia ustalonych wymagań dotyczących jakości. W związku z tym, po zakończeniu spisu ludności i podliczeniu odwiedzonych lokali mieszkalnych, niektórym ankieterom obniżono wynagrodzenie, ponieważ odwiedzili mniej osób niż początkowo zakładano w umowie. NBS skomentowało informacje, że pracownikom nadal nie wypłacono pensji, a niektórym nawet zmniejszono obiecaną wypłatę.
Zdjęcie: moldova1
19 sierpnia lider „Naszej Partii” Renato Usaty ogłosił, że otrzymuje skargi od ankieterów. Według Usatyego ludzie skarżą się, że nie otrzymali jeszcze zapłaty za swoją pracę, a niektórym zmniejszono początkowo uzgodnione wynagrodzenie. Ponadto przeprowadzający spis rzekomo otrzymali jedynie 350 lei na pokrycie kosztów transportu, choć początkowo oferowano im większą kwotę. Narodowe Biuro Statystyczne w związku z tym wyjaśniło, że umowy z ankieterami są realizowane zgodnie z postanowieniami Kodeksu Cywilnego Mołdawii w zależności od faktycznie wykonanej pracy oraz spełnienia wymagań dotyczących jakości ustalonych przez biuro statystyczne. Według NBS w umowie przewidziano wynagrodzenie na podstawie liczby odwiedzonych lokali mieszkalnych i osób uwzględnionych na przypisanych obszarach (na podstawie informacji z różnych źródeł) oraz stawki za wypełniony kwestionariusz, obliczonej na podstawie prognozowanego na 2024 rok średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce. Po zakończeniu spisu ludności na miejscu ustalono dokładną liczbę lokali mieszkalnych i osób, które zostały przepytane. Na podstawie tych danych obliczono wynagrodzenie dla każdego ankietera.
– W rezultacie w niektórych przypadkach faktyczna liczba lokali mieszkalnych i osób objętych spisem była mniejsza niż początkowo zakładano przy zawieraniu umowy, a w innych przypadkach (w tym w wyniku objęcia dodatkowych sektorów spisem) – większa. W związku z tym, zgodnie z ustalonymi procedurami prawnymi i finansowo-księgowymi, oprócz sporządzenia protokołu odbioru usług, konieczne było wprowadzenie zmian w umowie głównej, sporządzenie i podpisanie porozumienia o zmniejszeniu wartości usług, a co za tym idzie kwoty umowy głównej, lub zwiększeniu wartości usług przewidzianych w umowie – oświadczyło NBS. Podkreślono, że sporządzane są dokumenty dotyczące odbioru usług ankieterów, a zgodnie z prawem wynagrodzenie powinno zostać wypłacone w ciągu 30 dni od tego momentu. Według NBS niektórzy pracownicy już otrzymali swoje wynagrodzenie. Ogólna liczba osób uczestniczących w spisie wynosiła około 4,3 tys. osób.
– Zwrot kosztów transportu wypłacany jest zgodnie z przepisami prawnymi, na podstawie dokumentów potwierdzających odbyte podróże. W zależności od faktycznej sytuacji, na podstawie dokumentów potwierdzających, te kwoty mogą być niższe lub wyższe od kwot wskazanych w umowie głównej – poinformowało Biuro Statystyczne.
Narodowe Biuro Statystyczne podziękowało tymczasowym pracownikom spisu „za ich odpowiedzialność, poświęcenie i wysiłki w trakcie trzech miesięcy intensywnej pracy”. Przeproszono także za wszelkie niedogodności, zapewniając, że NBS „dokłada wszelkich starań, aby do końca tego miesiąca wypłacić ankieterom wynagrodzenie zgodnie z zakresem i jakością wykonanej pracy”.
Przypomnijmy: w dniach od 8 kwietnia do 7 lipca 2024 r. w Mołdawii odbył się spis ludności i mieszkań. Podczas spisu spisano 2 miliony 448 tysięcy osób, w tym zarówno osoby na stałe zamieszkałe, jak i osoby bez stałego miejsca zamieszkania w Mołdawii. Jednocześnie we wspomnianym okresie spisano 1 milion 655 tysięcy mieszkań, w tym zamieszkałe, wtórne i niezamieszkałe lokale.
Dział: Społeczeństwo
Autor:
Olga Gorczak | Tłumaczenie: Julia Korzeniowska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/