Strona Główna >> Uzbekistan >> Społeczeństwo >> Sąd zakazał filmowania procesu byłego szefa Ministerstwa Rolnictwa. Jest to sprzeczne z dekretem prezydenckim

2024-09-09 18:33:36

Sąd zakazał filmowania procesu byłego szefa Ministerstwa Rolnictwa. Jest to sprzeczne z dekretem prezydenckim

Sędzia Sądu Rejonowego w Mirabadzie w Taszkencie zezwolił mediom na relacjonowanie procesu byłego ministra rolnictwa Aziza Vojtova, ale zakazał robienia zdjęć, nagrywania wideo i dźwięku. Dziennikarze, niezadowoleni z tej decyzji, opuścili salę. Agencja Antykorupcyjna wezwała do jawności procesu.

Zdjęcie: „Dario”

6 września Sąd Rejonowy ds. Karnych w Taszkencie kontynuował rozpatrywanie sprawy karnej przeciwko byłemu ministrowi rolnictwa Azizowi Vojtovowi, byłemu szefowi Agencji ds. Usług Rolniczych przy Ministerstwie Rolnictwa Husnudinowi Karimovowi oraz 48 innym osobom. Na poprzedniej rozprawie niektórzy adwokaci sprzeciwili się obecności dziennikarzy i relacjonowaniu procesu przez media. Podczas piątkowej rozprawy przez około 30 minut omawiano tę kwestię, jak relacjonował korespondent „Gazety.uz” Mirolim Isajonov. Najpierw wystąpiło sześciu adwokatów (czterech mężczyzn i dwie kobiety). Zwrócili się oni do sędziego z prośbą, aby media mogły uczestniczyć w procesie wyłącznie jako słuchacze, bez możliwości nagrywania wideo, robienia zdjęć ani nagrywania dźwięku. Niektórzy prawnicy przypomnieli dziennikarzom o przepisach kodeksów i ustaw regulujących działalność mediów i sądów, oskarżając ich o „brak wiedzy prawniczej”, „skłonność do wyolbrzymiania informacji” oraz „rozpowszechnianie fałszywych informacji”. Zwrócili również uwagę, że wśród oskarżonych znajdują się znani w Uzbekistanie przedsiębiorcy, rolnicy oraz liderzy klastrów, których tożsamość i opinie nie powinny być ujawniane. 

Komentarz: Sytuacja przypomina proces w sprawie śmierci kilkudziesięciu dzieci po zażyciu indyjskiego syropu na kaszel „Dok-1 Max”, kiedy to sąd przychylił się do wniosku adwokatów o zakazie pokazywania twarzy oskarżonych i wymieniania ich nazwisk w mediach. Transmisja na żywo była zabroniona. Podobne „zakazy” pojawiają się ostatnio w innych procesach sądowych. Korespondent „Gazety.uz” relacjonował, że podczas gdy niektórzy adwokaci wyrażali swoje opinie, sędzia Sardor Sadikov grał na telefonie. Kiedy dziennikarz próbował sfotografować ten moment, funkcjonariusze zaczęli mu przeszkadzać, twierdząc, że fotografowanie w sali sądowej bez zgody sędziego jest zabronione.Dwóch oskarżonych również wyraziło opinię, że należy zakazać dziennikarzom robienia zdjęć, nagrywania wideo i dźwięku podczas rozprawy, a większość oskarżonych poparła tę opinię. Sam były minister rolnictwa Aziz Vojtov nie skomentował tej kwestii.Prokurator poparł stanowisko adwokatów i również sprzeciwił się nagrywaniu przez media materiałów foto, wideo i dźwiękowych. Na sali obecni byli dziennikarze z „Gazety.uz”, Kun.uz, Qalampir.uz, Kursiv.uz oraz programu informacyjnego „Zamon” z kanału telewizyjnego Sevimli. „Przedstawiciele mediów nie mieli możliwości odpowiedzieć. 

Sędzia udał się do pokoju narad, a następnie ogłosił, że częściowo przychylił się do wniosku adwokatów i zakazał dziennikarzom robienia zdjęć, nagrywania wideo i dźwięku podczas rozprawy. Sędzia poinformował, że dziennikarze mogą uczestniczyć w rozprawie, sporządzać ręczne notatki i w ten sposób relacjonować przebieg procesu. Po wprowadzeniu tego ograniczenia przedstawiciele mediów opuścili salę sądową” – relacjonował Mirolim Isajonov. Agencja ds. Przeciwdziałania Korupcji zareagowała na tę sytuację. W dekrecie prezydenta z 16 czerwca 2021 r. (UP-6247) Narodowej Telewizji i Radiu oraz Agencji Antykorupcyjnej zlecono zapewnienie transmisji na żywo w telewizji i internecie rozpraw sądowych za zgodą stron w sprawach, w tym związanych z działalnością urzędników państwowych. Oświadczyła, iż uważa za celowe, aby proces sądowy był otwarty dla opinii publicznej. Przypomnijmy, że w sprawie łącznie oskarżonych jest 50 osób, z czego 29 przebywa w areszcie, a wobec pozostałych 21 zastosowano środki zapobiegawcze w postaci kaucji i zobowiązania do dobrego zachowania. Są oni oskarżeni o sprzeniewierzenie, oszustwo, unikanie płacenia podatków, naruszenia przepisów dotyczących korzystania z energii elektrycznej, ciepła, gazu i wody, wręczanie łapówek i inne przestępstwa.

Dział:

Autor:
Gazeta.uz | Tłumaczenie: Julia Korzeniowska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Żródło:
https://www.gazeta.uz/ru/2024/09/07/media-court/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.