Strona Główna >> Białoruś >> Społeczeństwo >> „Skutki mogą być nieodwracalne”. Białorusini coraz częściej skarżą się na jakoś usług kosmetycznych – oto te, z którymi jest najwięcej problemów

2024-08-16 11:22:26

„Skutki mogą być nieodwracalne”. Białorusini coraz częściej skarżą się na jakoś usług kosmetycznych – oto te, z którymi jest najwięcej problemów

W ostatnim czasie na Białorusi coraz więcej osób zgłasza skargi dotyczące jakości usług kosmetycznych. Ministerstwo Zdrowia odnotowało wzrost liczby skarg związanych z nienależycie przeprowadzonymi procedurami kosmetologicznymi. Na co najczęściej narzekają klienci i jak można uniknąć problemów związanych z usługami branży beauty? Na te pytania odpowiedziała Inna Wozniak, zastępczyni dyrektora Departamentu Kontroli Działalności Medycznej.

Zdjęcie: pixabay.com. Zdjęcie ma charakter poglądowy 

Na Białorusi usługi kosmetologiczne wykonywać można jedynie po uzyskaniu specjalnej licencji pozwalającej na prowadzenie takiej działalności medycznej. Odpowiednie wymogi dotyczą zarówno pomieszczeń i sprzętu, za pomocą których świadczone są te usługi, jak i pracowników medycznych. „Określono wymagania dotyczące doświadczenia zawodowego: minimum trzy lata pracy na stanowisku lekarza kosmetologa, a także wymóg posiadania kwalifikacji – pierwsza lub najwyższa kategoria dla osoby odpowiedzialnej za przeprowadzanie tych usług, natomiast dla innych lekarzy – co najmniej druga kategoria kwalifikacyjna,” wyjaśniła Inna Wozniak. 

Jednak istnieją także usługi kosmetyczne, które polegają przede wszystkim na higienicznej pielęgnacji zdrowia skóry. Takie usługi są świadczone przez kosmetyczki, czyli specjalistki bez wykształcenia medycznego i są zaliczane do usług domowych. W związku z tym nie podlegają one licencjonowaniu przez Ministerstwo Zdrowia i należą do kompetencji Ministerstwa Regulacji Antymonopolowej i Handlu. Do usług kosmetycznych zalicza się na przykład zabiegi takie jak: body wrapping (owijanie części ciała przezroczystą folią w celu ujędrnienia skóry – przyp. tłum.), peelingi, masaż higieniczny, gumkowanie twarzy (gommage), kąpiele, flotacja (kąpiel w kapsule flotacyjnej), aplikacje, peelingi powierzchniowe – są to stosunkowo lekkie zabiegi pielęgnacyjne, które służą wyłącznie utrzymaniu zdrowej skóry. Niemniej jednak niektóre salony wykonują także usługi z zakresu kosmetologii, mimo że nie posiadają licencji na działalność medyczną, a co więcej, często robią to bez podpisania umowy i przyjmują płatności gotówką. 

„Wydawać by się mogło, że kosmetyczki mają prawo wykonywać powierzchowne peelingi. Jednak niektóre z nich idą o krok dalej i przeprowadzają peelingi średniogłębokie, które są zarezerwowane wyłącznie dla lekarzy-kosmetologów. Oczywiście, mogą towarzyszyć temu nieodwracalne konsekwencje, które negatywnie wpływają na skórę twarzy, zmieniając estetyczny wygląd kobiety. Klientka przychodzi po poprawę swojego wyglądu, a otrzymuje zupełnie odwrotny efekt,” podkreśliła urzędniczka. Oprócz różnego rodzaju peelingów, klienci najczęściej skarżyli się na zabiegi korekty objętości ust, zmarszczek mimicznych oraz różnorodne „zastrzyki piękna” (kompleksy witaminowe, kwas hialuronowy). 

Ministerstwo Zdrowia zaleca korzystanie z usług medycznych wyłącznie w centrach medycznych posiadających licencję na świadczenie takowych. Aby sprawdzić, czy dany ośrodek posiada licencję i czy jest ona aktualna, można skorzystać z Jednolitego Rejestru Licencji dostępnego w internecie. Wystarczy wpisać nazwę centrum medycznego, aby dowiedzieć się, czy posiada ono licencję na działalność medyczną oraz jakie rodzaje prac i usług ma prawo świadczyć. Na Białorusi licencję na działalność medyczną posiada ponad 1,9 tysiąca podmiotów gospodarczych, z czego 175 zajmuje się świadczeniem usług kosmetologicznych. 

Autor:
Zerkalo | Tłumaczenie: Julia Korzeniowska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Żródło:
https://news.zerkalo.io/life/75734.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE