Strona Główna >> Mołdawia >> Społeczeństwo >> W tym roku w mołdawskich szkołach pracę rozpoczęło nadzwyczaj dużo młodych nauczycieli. To rekord na przestrzeni ostatnich 5 lat
W tym roku w mołdawskich szkołach pracę rozpoczęło nadzwyczaj dużo młodych nauczycieli. To rekord na przestrzeni ostatnich 5 lat
Od 1 września w szkołach Mołdawii zaczęło pracę 407 młodych nauczycieli. To rekordowa liczba w ciągu ostatnich pięciu lat. Poinformował o tym 30 sierpnia na konferencji prasowej minister edukacji Dan Perciun.
didaktor.ru.
Według Perciuna liczba ta jest o 15% wyższa niż w 2023 roku i o 35% wyższa niż średnia z ostatnich pięciu lat. Minister wspomniał o głównych priorytetach ministerstwa edukacji, wśród których są: przyciągnięcie młodzieży do systemu edukacji, zwiększenie liczby uczniów kształcących się w systemie dualnym, wynagrodzenia pracowników oświaty oraz rekrutacja na studia wyższe.
Jak zaznaczył Perciun, wyniki rekrutacji do szkół zawodowych, technicznych oraz na uniwersytety wskazują na wzrost liczby uczniów i studentów przyjętych w bieżącym roku akademickim. W systemie dualnym (forma kształcenia, w której nauka jest połączona z pracą) liczba studentów wzrosła o 54%. Wstępne dane dotyczące rekrutacji na uniwersytety pokazują wzrost liczby studentów o około 10% w porównaniu do 2023 roku.
Minister poinformował również, że w 2023 roku w infrastrukturę placówek edukacyjnych w kraju zainwestowano około 554 mln lei, a dodatkowe środki od partnerów wyniosły 110 mln euro. Jak obiecuje ministerstwo edukacji, w przyszłym roku szkolnym inwestycje w infrastrukturę wyniosą 1,3 mld lei. Środki zostaną przeznaczone na wyposażenie szkół i przedszkoli, szkół zawodowych, kolegiówi uniwersytetów, a także internatów. W latach 2024-2027 inwestycje wyniosą 2,6 mld lei, jak powiedział minister.
Z danych Perciuna wynika, że w 2023 roku placówki edukacyjne w kraju otrzymały sprzęt, meble i materiały dydaktyczne o łącznej wartości około 140 mln lei, a kwota przeznaczona na ten cel w latach 2024-2025 wyniesie 160 mln lei. W sumie placówki edukacyjne otrzymały 5 tys. laptopów, 500 komputerów, 69 autobusów szkolnych (z czego 40 zostało już dostarczonych). Łącznie 200 szkół i 200 przedszkoli w kraju otrzyma inwestycje o łącznej wartości 3,5 mln dolarów. W roku szkolnym 2024-2025 ministerstwo edukacji zamierza zapewnić wszystkim szkołom nowe podręczniki.
Przypomnijmy, że minister edukacji Dan Perciun wcześniej stwierdził, że w systemie edukacji Mołdawii brakuje 7 tys. nauczycieli, a co roku spośród 1 tys. absolwentów wydziałów pedagogicznych tylko jedna trzecia podejmuje pracę w placówkach oświatowych. Dlatego ministerstwo edukacji postanowiło podjąć działania mające na celu przyciągnięcie młodych specjalistów do pracy w szkołach. Ministerstwo obiecało, że absolwenci wydziałów pedagogicznych będą otrzymywać jednorazowe stypendium w wysokości 200 tys. lei w ciągu pierwszych 5 lat pracy nauczycielskiej. Absolwenci szkół zawodowych na tych samych warunkach otrzymają jednorazowe stypendium w wysokości 160 tys. lei (odpowiednio ponad 44 tys. i ponad 35 tys. zł).
Oprócz jednorazowych stypendiów młodzi nauczyciele w ciągu pierwszych 5 lat swojej pracy będą otrzymywać zwrot kosztów wynajmu mieszkań w wysokości 1000 lei miesięcznie oraz zwrot kosztów za zużycie energii elektrycznej i cieplnej w wysokości 3 tys. lei rocznie, jeśli pracują w państwowych placówkach oświatowych na terenach wiejskich, w centrach powiatowych oraz w Gagauzji.
Dział: Społeczeństwo
Autor:
Olga Gorczak | Tłumaczenie: Julia Korzeniowska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/