Strona Główna >> Mołdawia >> Społeczeństwo >> „Cierpliwość rolników się kończy”. Rolnicy ogłosili protesty w dwóch rejonach Mołdawii
„Cierpliwość rolników się kończy”. Rolnicy ogłosili protesty w dwóch rejonach Mołdawii
Rolnicy z Kagulu i Cantemiru w najbliższym czasie rozpoczną protesty z powodu odmowy władz wprowadzenia stanu wyjątkowego w rolnictwie. Poinformowało o tym Stowarzyszenie „Siła Rolników”, które postanowiło wesprzeć swoich kolegów z tych dwóch rejonów i rozpocząć konsultacje z producentami rolnymi z całego kraju.
Zdjęcie: Maksim Andriejew/NewsMaker
Jak poinformowało Stowarzyszenie Rolników 5 września, ogłoszenie stanu wyjątkowego w rolnictwie to „jedyny środek, który powstrzymałby naliczanie kar za nieterminową spłatę długów przez rolników dotkniętych suszą”. Rolnicy podkreślili również, że pomoc w wysokości 100 mln lejów przyznana przez władze to zbyt mała kwota, by ustabilizować sytuację w rolnictwie. Oskarżyli oni władze o „brak chęci do interwencji w celu ratowania najważniejszego sektora gospodarki narodowej”.
Według „Siły Rolników” setki producentów rolnych już otrzymały powiadomienia o rozpoczęciu procedury upadłości. „Jeszcze bardziej oburzające jest to, że Państwowa Służba Podatkowa przymusowo zajmuje środki z kont rolników na poczet zaległych podatków. Choć wszyscy ci rolnicy zgromadzili nadwyżkę VAT i nie mogli skorzystać z mechanizmu anulowania tych zobowiązań finansowych z tytułu VAT, co państwo miało obowiązek zrobić dla rolników. Można było tego uniknąć, gdyby przed przerwą parlamentarną parlament zagłosował za przedłużeniem obowiązywania ustawy o zwrocie VAT” – czytamy w komunikacie stowarzyszenia.
Jak zaznaczyło stowarzyszenie, „cierpliwość rolników się wyczerpała i nie ma już czasu na czekanie”. „Pobieżne podejście rządu i ignorowanie przez parlament tego poważnego problemu, który bezpośrednio dotyka ponad 1,5 miliona mieszkańców kraju, zmusiły rolników z rejonów Kagul i Cantemir do podjęcia decyzji o rozpoczęciu protestów w najbliższym czasie” – stwierdzono w komunikacie stowarzyszenia. „Siła Rolników” poparła decyzję swoich kolegów z tych dwóch rejonów i ogłosiła rozpoczęcie konsultacji z rolnikami z całego kraju.
Stowarzyszenie „Siła Rolników” wielokrotnie wzywało władze do ogłoszenia stanu wyjątkowego w rolnictwie, umorzenia kar za opóźnione kredyty oraz powołania komisji ds. stanu wyjątkowego, która pomoże producentom rolnym poradzić sobie ze skutkami suszy i upałów, aby uniknąć bankructwa. Premier Dorin Recean na spotkaniu z rolnikami 20 sierpnia ogłosił, że rząd przyzna rolnikom dotkniętym suszą 100 mln lejów. Dodał, że „stan wyjątkowy w rolnictwie nie pomoże, a jedynie zagrozi przyszłemu rokowi rolniczemu”.
Dział:
Autor:
Olga Gorczak | Tłumaczenie: Julia Korzeniowska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/