Strona Główna >> Rosja >> Warto wiedzieć >> Kiedy i jak obchodzony jest Dzień Pracownika Administracji Skarbowej w Rosji?
Kiedy i jak obchodzony jest Dzień Pracownika Administracji Skarbowej w Rosji?
Opowiadamy o święcie pracowników skarbówki w Rosji.

Zdjęcie: Aleksandr Kriażew/RIA Nowosti.
21 listopada – Dzień Pracownika Administracji Skarbowej
Kontrola budżetu państwa, sprawdzanie przestrzegania wymogów urządzeń fiskalnych, rejestrowanie działalności, analiza sprawozdań finansowych osób prawnych – te i wiele innych zdań należy do obowiązków Federalnej Służby Podatkowej (FNS). Pod koniec jesieni pracownicy inspekcji podatkowej urządzają swoje święto.
Święto zatrudnionych w administracji podatkowej
Dzień Pracownika Organów Podatkowych Federacji Rosyjskiej – potocznie Dzień Służby Podatkowej – co roku obchodzony jest pod koniec jesieni, 21 listopada. Święto zostało zatwierdzone na szczeblu rządowym – zostało ustanowione na mocy dekretu prezydenta Federacji Rosyjskiej na początku lat 2000. Jednakże Dzień Pracownika Służby Podatkowej nie ma statusu państwowego, a więc nie jest dniem wolnym.
Dlaczego Dzień Pracownika Służby Podatkowej jest obchodzony 21 listopada?
Data święta ma historyczne uzasadnienie. Tego dnia w 1991 roku na podstawie nakazu prezydenta utworzono Państwową Służbę Podatkową. Potem nie raz zmieniała ona nazwę (znaną wszystkim abrewiaturę FNS wprowadzono dopiero w 2004 roku). Jednak pamięć o doniosłej dacie pozostała, a od 2000 roku dzień uznaje się za święto pracowników Federalnej Służby Podatkowej.
Krótka historia służby podatkowej w Rosji
Należy przypomnieć, jak rozwijał się system podatkowy w Rosji. Jego początki sięgają XVI wieku, epoki rządów Iwana Groźnego. Zatwierdzono wówczas tzw. Prikaz Wielkiego Przychodu (prikazy były organami zarządu państwowego w Rosji XV‑XVIII weku). Był pierwszą scentralizowaną instytucją, odpowiedzialną za podatek celny i opłaty związane z przewozem.
Wiek później do obiegu wszedł Statut Handlowy. Równocześnie w Rosji zaczęła obowiązywać jednolita opłata rublowa w handlu wewnętrznym i zagranicznym. Statut określił także jednolity system miar wagi, długości i objętości. Za jego naruszenie przewidywano sankcje: od konfiskaty towaru po kary cielesne.
W epoce panowania Piotra I powołano 12 kolegiów, z których jedna trzecia kierowała finansami. Natomiast już za Aleksandra I kolegia zostały zamienione na 8 ministerstw. Jedno z nich, Ministerstwo Finansów, zaczęło odpowiadać za stan państwowych pieniędzy.
Potem system podatkowy jeszcze nie raz przechodził zmiany. Dla przykładu, Aleksander III wprowadził podatek od spadku. Za Mikołaja II ruszyła reforma Stołypina – a wraz z nią regulamin dotyczący podatku gruntowego i od działalności gospodarczej. Ustalał on ulgi dla różnych warstw społeczeństwa.
Po rewolucji 1917 roku system podatkowy formował się od zera. Zatwierdzono akcyzę na wiele towarów, włączając zapałki, cukier czy sól. W latach 30. instytucje państwowe były zobowiązane do dokonywania odliczeń z zysków. Już w drugiej połowie wieku zostały przyjęte podatki od kołchozów. Z kolei robotnicy, otrzymujący do 70 rubli na miesiąc, byli zwolnieni z podatków od wynagrodzenia.
Wreszcie w 1991 roku system podatkowy uformował się jako samodzielny resort. W 1998 roku urząd przekształcił się w ministerstwo i przyjął nazwę MNS RF (Ministerstwo Podatków i Opłat Federacji Rosyjskiej). Natomiast od 2004 roku aż do dzisiaj znane jest jako Federalna Służba Podatkowa Rosji.
Jak obchodzi się Dzień Pracownika Służby Podatkowej?
W 2023 roku w Dzień Pracownika Służby Podatkowej w kręgu urzędników jak zwykle odbędą się imprezy firmowe i koncerty. Tego dnia przyjęło się nagradzać najbardziej wyróżniające się osoby. Pracownicy zachęcani są premiami, a nawet odznakami. Za szczególne zasługi można otrzymać medal Honorowy Pracownik FNS Rosji.
Ciekawe fakty na temat płacenia podatków w Rosji
- Jeden z najdziwniejszych podatków w Rosji – podatek od brody – wprowadzono za Piotra I. Wszyscy mężczyźni, z wyjątkiem przedstawicieli duchowieństwa, musieli ogolić brodę i wąsy. W przeciwnym razie płacili podatek w wysokości od 30 do 100 rubli na rok w zależności od warstwy społecznej. Brodaci chłopi płacili po jednej kopiejce za wjazd do miasta.
- Jeszcze jeden podatek, wprowadzony przez Piotra I – podatek od bani (bania to rosyjska łaźnia parowa). Właściciele domowych bani płacili podatek, którego wysokość zależała od pozycji społecznej podatnika.
- Katarzyna II zniosła podatek od brody, jednakże zakaz noszenia brody i wąsów nadal obowiązywał dworzan, urzędników i wojskowych.
- W ZSRR istniał tak zwany podatek od bezdzietności, potocznie nazywany podatkiem od jajek. Bezdzietnym mężczyznom (żonatym oraz kawalerom) oraz zamężnym kobiety odliczano 6% od płacy na rzecz państwa. Analogiczny podatek występował w XX wieku w Bułgarii, Polsce i we faszystowskich Włoszech.
- W XX wieku w Kraju Ałtajskim obowiązywał podatek od płukania bielizny w przeręblu. Wynosił 20 rubli na zimę.
- Najwyższym wymiarem kary za niepłacenie podatków w Rosji są ograniczenia w podróżowaniu za granicę, a także konfiskata majątku: samochodów, mieszkań, podmiejskich posiadłości i działek.
- Od 2019 roku w Rosji obowiązuje specjalny system podatkowy dla samozatrudnionych. Pozwala on pracującym Rosjanom nie być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę i nie rejestrować się jako indywidualny przedsiębiorca.
Dział: Warto wiedzieć Gospodarka
Autor:
Jelizawieta Makariewicz | Tłumaczenie: Wioletta Sitarska
Żródło:
https://news.ru/society/kogda-i-kak-otmechayut-den-rabotnika-nalogovoj-sluzhby-rf/