Strona Główna >> Ukraina >> Warto wiedzieć >> Rosja uderza w cywilny statek w czarnomorskim porcie Odessa - Ukraina

2023-11-11 20:44:14

Rosja uderza w cywilny statek w czarnomorskim porcie Odessa - Ukraina

Co najmniej jedna osoba zginęła po tym, jak rosyjski pocisk rakietowy uderzył w cywilny statek wpływający do ukraińskiego portu Odessa na Morzu Czarnym, poinformowali ukraińscy urzędnicy.

Obraz tego, co według Ukrainy było rosyjskim atakiem na cywilny statek. Zdjęcie: Armia Ukraińska 

Według południowych sił obronnych, statek pływający pod banderą Liberii został trafiony pociskiem antyradarowym. Zginął 43-letni pilot portowy, a trzech filipińskich członków załogi i pracownik portu zostało rannych. Rosja nie skomentowała natychmiast incydentu. Według Prokuratury Okręgowej w Odessie, która prowadzi śledztwo, atak został przeprowadzony o 16:45 czasu lokalnego (14:45 GMT) w środę. Według doniesień, statek był zacumowany w momencie ataku. Jeden z rannych pracowników został hospitalizowany. Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow powiedział w mediach społecznościowych, że statek miał transportować rudę żelaza do Chin.  

Statki wpływające i wypływające z portu w Odessie są narażone na rosyjskie ataki, odkąd Moskwa wycofała się z umowy na początku tego roku, która pozwalała na bezpieczny eksport ukraińskiego zboża. 

Od tego czasu Ukraina otworzyła tymczasowy korytarz, aby umożliwić statkom wpływanie i wypływanie z jej portów. Rosyjskie ministerstwo obrony stwierdziło, że uważa wszystkie statki towarowe na Morzu Czarnym zmierzające na Ukrainę za potencjalne cele wojskowe. Według Kubrakowa środowy atak jest 21. ukierunkowanym atakiem na infrastrukturę portową od czasu wycofania się Rosji z umowy w lipcu.  

Co najmniej osiem osób zostało rannych, a muzeum historyczne zostało uszkodzone w niedzielę podczas rosyjskich nalotów na Odessę, poinformowali ukraińscy urzędnicy. 

Autor:
Kathryn Armstrong | Tłumaczenie: Mateusz Mral

Żródło:
https://www.bbc.com/news/world-europe-67360440

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.