Strona Główna >> Ukraina >> Polityka >> Śledzenie wsparcia na Ukrainie
Śledzenie wsparcia na Ukrainie
Baza danych pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej dla Ukrainy
© Unia Europejska
Ukraina Support Tracker wymienia i wylicza pomoc wojskową, finansową i humanitarną obiecaną Ukrainie przez rządy od 24 stycznia 2022 r. do 31 maja 2023 r. Obejmuje 41 krajów, w szczególności państwa członkowskie UE, innych członków G7, a także jak Australia, Korea Południowa, Turcja, Norwegia, Nowa Zelandia, Szwajcaria, Chiny, Tajwan, Indie i Islandia. Baza danych ma wspierać opartą na faktach dyskusję na temat wsparcia dla Ukrainy.
Koncentrujemy się na transferach międzyrządowych na Ukrainę. Ze względu na brak porównywalnych i wiarygodnych danych nie określamy ilościowo prywatnych darowizn ani transferów od organizacji międzynarodowych, takich jak Czerwony Krzyż. Więcej informacji znajduje się poniżej. Stale rozwijamy, poprawiamy i ulepszamy ten projekt. Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni za każdą pomoc w ulepszeniu trackera. Informacje zwrotne i komentarze dotyczące naszego artykułu i bazy danych są bardzo mile widziane. Możesz skontaktować się z nami pod adresem ukrainetracker@ifw-kiel.de lub za pomocą naszego formularza opinii online.
Zespół: Katelyn Bushnell, André Frank, Ivan Kharitonov, Christopher Schade, Leon Weiser i Christoph Trebesch
Aktualizacja 6 lipca 2023 r.: dane od 24 stycznia 2022 r. do 31 maja 2023 r.
Pomimo pewnych większych pakietów wsparcia, łączna kwota nowych dwustronnych zobowiązań wspierających Ukrainę ze strony innych krajów była wiosną 2023 r. niska w porównaniu z poprzednimi okresami. W nowym okresie, od 25 lutego do 31 maja, wartość wszystkich zarejestrowanych zobowiązań wobec Ukrainy wzrosła o dobre 13 mld euro do łącznej kwoty około 165 mld euro; prawie 9 miliardów euro przeznaczono na pomoc wojskową. Niemcy, obecnie drugi największy darczyńca pomocy wojskowej w wartościach bezwzględnych, zwiększyły swoje deklaracje wojskowe o 3,26 mld euro, czyli o 76 procent, do łącznej kwoty 7,5 mld euro.
UE zwiększyła Europejski Instrument na rzecz Pokoju o dwie dodatkowe transze o wartości 1 mld euro każda do łącznej kwoty 5,6 mld euro. Przez cały rok Dania obiecuje wsparcie wojskowe o wartości 1 mld euro, w tym dodatkowe czołgi Leopard-2. Polska zobowiązała się do dwóch nowych dodatkowych pakietów pomocy wojskowej o łącznej wartości 581 mln euro.
Nowa analiza względnego składu pomocy w czasie stanowi podstawę trendu w kierunku pomocy wojskowej. O ile w pierwszych 10 miesiącach wojny pomoc wojskowa i finansowa były dość zrównoważone, o tyle od października 2022 r. udział pomocy wojskowej wśród nowych zobowiązań dwustronnych systematycznie rośnie. Na początku 2023 r. ponad połowa nowo zadeklarowanej pomocy miała charakter militarny. W kwietniu i maju 2023 r. wzrósł on nawet do ponad 70 proc.
Islandia została teraz dodana do Trackera, aby uzupełnić listę krajów-darczyńców.
Dział: Polityka
Autor:
IFW-KIEL | Tłumaczenie: Redakcja JPM
Żródło:
https://www.ifw-kiel.de/topics/war-against-ukraine/ukraine-support-tracker/