Strona Główna >> Rosja >> Polityka >> Rosja zadeklarowała, że w przyszłym tygodniu dojdzie do zawieszenia broni na Ukrainie. Ma to na celu uczczenie Święta Zwycięstwa w II wojnie światowej

2025-05-06 15:13:56

Rosja zadeklarowała, że w przyszłym tygodniu dojdzie do zawieszenia broni na Ukrainie. Ma to na celu uczczenie Święta Zwycięstwa w II wojnie światowej

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w poniedziałek jednostronne 72-godzinne zawieszenie broni, które wejdzie w życie w przyszłym tygodniu na Ukrainie, przy okazji Dnia Zwycięstwa w II Wojnie Światowej. Jednocześnie Stany Zjednoczone naciskają na zawarcie porozumienia kończącego 3-letnią wojnę. Kijów nalegał na dłuższy i natychmiastowy rozejm.

Kreml powiedział, że rozejm, zarządzony z "powodów humanitarnych", będzie obowiązywał od początku 8 maja i potrwa do końca 10 maja, aby uczcić pokonanie nazistowskich Niemiec przez Moskwę w 1945 roku- jest to największe świeckie święto  w Rosji.

Ukraina, która wcześniej zgodziła się na propozycję prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącą pełnego 30-dniowego zawieszenia broni, odrzucając przy tym zamiary Putina, które są zwykłą grą pozorów.

"Jeśli Rosja naprawdę chce pokoju, musi natychmiast przerwać ogień" - powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha. Podkreślił, że Kijów jest gotowy  na "trwałe, niezawodne i całkowite zawieszenie broni" na co najmniej 30 pełnych dni. "Po co czekać do 8 maja? Jeśli możemy przerwać ogień teraz od dowolnej daty i to na 30 dni - tak, aby było to rzeczywiste, a nie było zwykłą fasadą" - powiedział, nie precyzując, czy Ukraina będzie gotowa zaakceptować proponowany przez Moskwę rozejm.

Kreml wezwał Ukrainę do pójścia na ugodę.

"Rosja uważa, że strona ukraińska powinna podążać za tym przykładem" - napisano, ostrzegając, że "w przypadku naruszenia zawieszenia broni przez stronę ukraińską, rosyjskie siły zbrojne udzielą adekwatnej i skutecznej odpowiedzi".

Putin wcześniej ogłosił jednostronne 30-godzinne wielkanocne zawieszenie broni, a Ukraina wyraziła gotowość do odwzajemnienia każdego prawdziwego rozejmu, twierdzą przy tym , że rosyjskie ataki były kontynuowane. Moskwa z kolei oskarżyła Ukrainę o niepowstrzymanie ataków.

Rosja i Ukraina zobowiązały się również wcześniej do przestrzegania 30-dniowego zakazu ataków na infrastrukturę energetyczną, który został wynegocjowany przez administrację Trumpa, ale oba pąńśtwa wielokrotnie oskarżały się nawzajem o masowe naruszenia do czasu wygaśnięcia tego traktatu.

Próby zawarcia rozejmu stanowią ogromne wyzwania związane z monitorowaniem ewentualnego wstrzymania działań wojennych wzdłuż ponad 1000-kilometrowej (ponad 600-milowej) linii kontaktu.

Do tej pory Putin odmawiał zaakceptowania całkowitego bezwarunkowego zawieszenia broni, wiążąc je ze wstrzymaniem zachodnich dostaw broni do Ukrainy i wysiłków mobilizacyjnych Ukrainy. 
Kreml potwierdził, że "strona rosyjska ponownie deklaruje gotowość do rozmów pokojowych bez warunków wstępnych, mających na celu usunięcie podstawowych przyczyn kryzysu ukraińskiego i konstruktywną współpracę z partnerami międzynarodowymi". Ukraińcy w Kijowie szydzili z posunięcia Putina. "Nie ma zaufania do żadnej z propozycji Putina" - powiedział prawnik Nazar Lutsenko.

Dodał, że "absolutnie chcemy, aby wojna zakończyła się na korzystnych dla nas, na uczciwych warunkach". Żołnierz 156 Brygady, który zgodnie z zasadami wojskowymi podał tylko swoje imię, Kostiantyn, uznał rozejm za "niedorzeczny", dodając, że być może "nie będzie tak ostrego ostrzału jak co wieczór, ale walki będą prowadzone w taki czy inny sposób". Studentka Oleksandra Serpilova uznała deklarację za "kolejną próbę utrzymania zaangażowania Ameryki, aby dać Trumpowi nadzieję, że jakieś negocjacje są możliwe".Tuż przed ogłoszeniem zawieszenia broni Ukraina i Rosja przeprowadziły wzajemne ataki dalekiego zasięgu.

Rosyjski atak dronów na początku poniedziałku uszkodził infrastrukturę w Czerkasach w środkowej Ukrainie, przerywając dostawy gazu do gospodarstw domowych w mieście, powiedział burmistrz Anatolii Bondarenko.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że jego siły zestrzeliły 119 ukraińskich dronów w ciągu nocy, większość z nich nad rosyjskim regionem przygranicznym Briańsk. W poniedziałek rano w całym kraju na Ukrainie rozległy się syreny przeciwlotnicze.

Nie było natychmiastowych doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.


Na zdjęciu udostępnionym przez ukraińską służbę ratunkową płonie samochód na tle zniszczonego prywatnego domu po rosyjskim nalocie w obwodzie donieckim.

Rubio twierdzi, że ten tydzień będzie „ bardzo znaczący”

Wynik nacisków administracji Trumpa na szybkie zakończenie walk, które kosztowały dziesiątki tysięcy istnień ludzkich, pozostaje niejasny, przyćmiony sprzecznymi twierdzeniami i wątpliwościami co do tego, jak daleko każda ze stron może być skłonna do kompromisu w obliczu głębokiej wrogości i nieufności. Zegar tyka, a Waszyngton zwleka z zaagażowaniem w wysiłki na rzecz rozwiązania największego konfliktu w Europie od czasów II wojny światowej.

Sekretarz stanu USA Marco Rubio powiedział w niedzielę, że ten tydzień będzie "bardzo krytyczny". Stany Zjednoczone muszą "podjąć decyzję, czy jest to przedsięwzięcie, w którym chcemy być nadal zaangażowani", powiedział w programie NBC "Meet the Press". Amerykańska pomoc wojskowa była kluczowa dla działań wojennych na Ukrainie, a dalsza pomoc może być zagrożona, jeśli administracja Trumpa zrezygnuje z prób zakończenia wojny.

Wątpliwości Trumpa odnośnie zamiarów Putina

Trump powiedział w weekend, że ma wątpliwości co do szczerości Putina w dążeniu 

do porozumienia, ponieważ siły rosyjskie nadal atakowały cywilne obszary Ukrainy pociskami manewrującymi i balistycznymi, podczas gdy rozmowy były kontynuowane.

Ale w piątek Trump określił wynegocjowane porozumienie w sprawie wojny jako "bliskie".

Zachodnioeuropejscy urzędnicy oskarżyli Kreml o przeciąganie rozmów pokojowych, aby większe siły Rosji, które mają rozmach bojowy, mogły przejąć więcej ukraińskich ziem.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow omówił wojnę w niedzielnej rozmowie telefonicznej z Rubio, podało rosyjskie MSZ. Skupili się na "konsolidacji pojawiających się warunków wstępnych do rozpoczęcia negocjacji", podano w oświadczeniu, nie precyzując szczegółów.

Rosja skutecznie odrzuciła amerykańską propozycję natychmiastowego i pełnego 30-dniowego wstrzymania walk, narzucając daleko idące warunki. Ukraina ją zaakceptowała, powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Francuski urzędnik dyplomatyczny powiedział w weekend, że Trump, Zelenskyi i prezydent Francji Emmanuel Macron zgodzili się "kontynuować w nadchodzących dniach prace nad konwergencją", aby uzyskać "solidne zawieszenie broni".

Dyplomata powiedział, że rozejm jest "warunkiem wstępnym negocjacji pokojowych, które szanują interesy Ukrainy i Europejczyków". Urzędnik nie został upoważniony do publicznego zidentyfikowania zgodnie z polityką prezydenta Francji.

Ukraina nie jest chętna oddać swoje ziemie

W międzyczasie Ukraina wzbraniała się przed oddaniem Rosji ziemi w zamian za pokój, co według Waszyngtonu może być nieuniknione.

Kluczowym punktem nacisku dla Ukrainy może być umowa z Waszyngtonem, która zapewni dostęp do kluczowych bogactw mineralnych Ukrainy.

Ukraina i USA poczyniły postępy w sprawie porozumienia w sprawie minerałów, przy czym obie strony zgodziły się, że amerykańska pomoc udzielona do tej pory Kijowowi nie będzie brana pod uwagę na warunkach umowy, powiedział w niedzielę premier Ukrainy Denys Szmyhal.

"Mamy duże postępy" - powiedział po rozmowach z podsekretarzem skarbu USA Scottem Bessentem w Waszyngtonie.

"Najważniejsze jest to, że jasno określiliśmy nasze czerwone linie: Umowa musi być zgodna z ukraińską konstytucją, ustawodawstwem i europejskimi zobowiązaniami, a także musi zostać ratyfikowana przez parlament" - powiedział Shmyhal.

Pełnowymiarowa inwazja Rosji na sąsiada w lutym 2022 r. zyskała znaczący wymiar międzynarodowy, dodatkowo komplikując negocjacje.

Putin podziękował w poniedziałek Korei Północnej za wysłanie tysięcy żołnierzy, którzy według szacunków USA mają pomóc w pokonaniu Ukrainy, a także za rzekome dostarczanie amunicji artyleryjskiej. Zachodni urzędnicy twierdzą, że Iran również pomógł Rosji w wojnie, dostarczając drony Shahed, a Chiny sprzedały Rosji maszyny i mikroelektronikę, które Moskwa może wykorzystać do produkcji broni.

Stany Zjednoczone i Europa były największymi sponsorami Kijowa

Dział: Polityka

Autor:
Illia Novikov | Tłumaczenie Adam Świerk — praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Żródło:
https://apnews.com/article/russia-ukraine-war-peace-trump-844dc8747a63ef6921f0b1f0e3348ccd

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE