Strona Główna >> Ukraina >> Polityka >> 100 dni trwa specjalna operacja w Kursku prowadzona przez Siły Zbrojne Ukrainy: co ona przyniosła?

2024-11-22 14:03:07

100 dni trwa specjalna operacja w Kursku prowadzona przez Siły Zbrojne Ukrainy: co ona przyniosła?

Rosja przygotowuje się do dużych walk w regionie Kurska, koncentrując tam siły wojskowe oraz żołnierzy z Korei Północnej. Obecnie rosyjska armia odzyskała jedną czwartą terytorium, które zostało zajęte przez ukraińskie oddziały. Co będzie dalej? I co Ukraina zyskała, decydując się na taki niekonwencjonalny i ryzykowny krok?

Zdjęcie: radiosvoboda.org


Eksperci z Instytutu Hudsona przedstawili swoje opinie na temat wyników 100 dni operacji specjalnej Sił Zbrojnych Ukrainy w Kursku, które zebrał Głos Ameryki.

Ukraińskie siły wciąż utrzymują zdobyte terytorium, ale jest to coraz trudniejsze z powodu rosnącej dysproporcji sił.
Jeśli Rosjanom uda się przeprowadzić nową ofensywę, jak twierdzi starszy naukowiec Instytutu Hudsona Ken Kacapoglu, pojawią się dodatkowe ryzyka, które ukraińskie dowództwo mogło wcześniej nie przewidzieć.

Zdjęcie: radiosvoboda.org

11. Korpus Armii KRL-D

Obecnie Rosja przerzuciła do regionu Kurska północnokoreańskich żołnierzy z 11. Korpusu Armii KRL-D.
„Liczba północnokoreańskich wojsk stanowi 30% sił ukraińskich w regionie” – podkreśla Kacapoglu.

Według ekspertów Instytutu Hudsona, jest to jednostka specjalna wyszkolona do przełamywania frontów, działań na tyłach wroga oraz prowadzenia niezależnych operacji bojowych w ramach strategicznych, a nie taktycznych działań.
„Liczba północnokoreańskich wojsk, która stanowi 30% sił ukraińskich w regionie lub 20% sił rosyjskich, jest znacząca, szczególnie biorąc pod uwagę, że mowa o elitarnych wojskach KRL-D” – zauważa Kacapoglu.

Informacje o obecności północnokoreańskich wojsk w obwodzie kurskim są na razie ograniczone, choć wiadomo, że jednostki KRL-D już poniosły straty w walkach z ukraińską armią.
Żołnierze z Korei Północnej to głównie lekka piechota, pozbawiona ciężkiej artylerii czy sprzętu pancernego.

Kacapoglu podkreśla, że obecność 11. Korpusu może być jedynie początkiem większego zaangażowania sił KRL-D przez rosyjską armię.

Zdjęcie: radiosvoboda.org

100 dni: sukces czy nowa strategiczna odpowiedzialność?

Z perspektywy zmiany strategicznej narracji wojny, eksperci Instytutu Hudsona oceniają operację w Kursku jako udaną.
„Może dojść do wymiany, ale nikt nie wie, jak to będzie wyglądało – to jedynie hipoteza” – podkreśla Luke Coffey, starszy naukowiec Instytutu Hudsona.

Eksperci zauważają, że Ukraina przypomniała światu, iż przy odpowiednim wyposażeniu i motywacji jej siły mogą osiągnąć sukces na polu walki. To przypomnienie było szczególnie ważne po mniej udanej kontrofensywie w 2023 roku, uważa Coffey.

Celem, jaki według Coffeya postawiły sobie ukraińskie siły w operacji kurskiej, było również zapobieżenie zamrożeniu konfliktu z zachowaniem obecnych linii frontu.
„Po 100 dniach znacząca część obwodu kurskiego wciąż pozostaje pod kontrolą Ukraińców, co oznacza, że linie frontu nie mogą zostać zamrożone na obecnych pozycjach. Może dojść do pewnych wymian, ale nikt nie wie, jak one będą wyglądały – to jedynie hipoteza” – mówi Coffey.

Ekspert uważa to za ukraiński sukces. Pozytywnie ocenia także fakt, że ukraińskie siły zdołały zorganizować obronę w regionie kurskim, wykorzystując naturalny krajobraz, sieci obronne i pola minowe.

Czy uda się utrzymać przyczółek?

Rosja skoncentrowała znaczące siły w regionie Kurska i, według ukraińskiego wywiadu wojskowego, planuje rozpoczęcie ofensywy w celu odzyskania terytorium.

Analityk Fundacji „Wracaj Żywy” Gleb Wołoski uważa, że Rosja prawdopodobnie rozpocznie operację od zmasowanego ognia artyleryjskiego, ataków dronów, bomb oraz artylerii, po czym skieruje niewielkie grupy taktyczne piechoty, które będą szukały słabych punktów w ukraińskiej obronie.

Ekspert przewiduje, że ofensywa w Kursku będzie podobna do innych operacji prowadzonych przez Rosję, z możliwym powolnym postępem i dużymi stratami po stronie rosyjskiej.

Wołoski zadaje pytanie, czy Ukrainie uda się utrzymać kontrolę nad częścią terytorium Kurska oraz zatrzymać ewentualną ofensywę Rosji w kierunku obwodu sumskiego.

Departament Stanu USA potwierdził, że północnokoreańscy żołnierze zaczęli brać udział w walkach z ukraińskimi siłami na terytorium obwodu kurskiego.

Pentagon ocenia, że liczba północnokoreańskich żołnierzy w regionie wynosi 10 000, a rosyjskie wojska przeszkoliły ich w zakresie użycia artylerii, dronów, podstawowych działań piechoty – umiejętności, które będą wykorzystywane na froncie.

Autor:
Oleksij Kowalenko | Tłumaczenie: Mariia Ivanova - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Żródło:
https://www.radiosvoboda.org/a/dniv-kurs%CA%B9ka-spetsoperatsiya-pidsumky/33203678.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE