Strona Główna >> Gruzja >> Polityka >> „Gruzińskie Marzenie” obiecuje doprecyzować zapis o szczególnej roli Cerkwi w konstytucji
„Gruzińskie Marzenie” obiecuje doprecyzować zapis o szczególnej roli Cerkwi w konstytucji
TBILISI, 31 sierpnia - @NGnewsgeorgia. „Gruzińskie Marzenie” obiecuje doprecyzować zapis o szczególnej roli Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego w konstytucji, jeżeli zwycięży w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Zapowiedział to miliarder, założyciel i honorowy przewodniczący rządzącej partii Bidzina Iwaniszwili na wiecu przedwyborczym w Ozurgeti.
@gd.ge
W konstytucji Gruzji, przyjętej w 1995 r., znalazł się zapis o pełnej wolności przekonań i wyznania religijnego, a jednocześnie o „szczególnej roli GKP w historii Gruzji, a także o jego niezależności od państwa”. Przepis ten nie został zmieniony od tego czasu, chociaż w 2002 r. podpisano konkordat, umowę konstytucyjną między państwem a kościołem, która potwierdziła specjalny status GKP, a także określiła jego prawa do własności kościelnej.
Ivanishvili uważa, że istniejąca konstytucja „nie odzwierciedla odpowiednio” wielkiej roli, jaką Kościół odgrywa w życiu kraju. W tym samym kontekście mówi o „nieustannych atakach” na Kościół mających na celu „podkopanie tożsamości Gruzji”.
„W celu wzmocnienia konstytucyjnego statusu prawosławia i Cerkwi prawosławnej, a także by zapis konstytucyjny jeszcze dokładniej odzwierciedlał istniejącą rzeczywistość, Konstytucja Gruzji będzie odzwierciedlać prawosławie jako podstawę tożsamości państwa gruzińskiego. Jednocześnie szczególna rola Kościoła prawosławnego zostanie podkreślona zarówno w historii Gruzji, jak i w nowoczesności naszego kraju. Oczywiście konstytucja Gruzji w pełni potwierdzi zasady niezależności i wolności wyznania Kościoła prawosławnego” - stwierdził Iwaniszwili.
Dodał, że Gruzińskie Marzenie przeprowadziło wstępne konsultacje w tej sprawie z Rządem GKP, które „zakończyły się sukcesem”.
Wcześniej w tym tygodniu patriarchat potwierdził, że pierwotną intencją partii rządzącej było nadanie prawosławiu statusu religii państwowej. Pomysł ten nie został poparty przez patriarchę i innych wyższych hierarchów kościelnych. Po konsultacjach Patriarchat stwierdził, że zgadza się na „znaczne zwiększenie roli kościoła w zapisie konstytucyjnym”, ale zmianie statusu religii nie było mowy.
O tym, że „Gruzińskie Marzenie” chce „uregulować konstytucyjną obronę tożsamości i wartości narodowych”, Iwaniszwili poinformował jeszcze dwa tygodnie temu na wiecu wyborczym w Mcchecie. Szczegóły obiecał ogłosić później.
Iwaniszwili nakreślił trzy kolejne cele, dla których „Gruzińskie Marzenie” będzie się starać o większość parlamentarną. Są to: proces partii byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego i delegalizacja większości opozycji, walka z „propagandą LGBT”, a także zmiana systemu administracji państwowej w przypadku przywrócenia rządu terytorialnego.
Dział: Polityka Społeczeństwo Społeczeństwo
Autor:
NGnewsgeorgia | Tłumaczenie: Jakub Purzyński – praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/