Strona Główna >> Mołdawia >> Polityka >> Jak Luksemburg może pomóc Mołdawii? Na to pytanie odpowiadają premierzy obu krajów
Jak Luksemburg może pomóc Mołdawii? Na to pytanie odpowiadają premierzy obu krajów
Współpraca mołdawsko-luksemburska pomoże Mołdawii wkroczyć na europejską ścieżkę, a Luksemburg pozostanie dla Mołdawii przykładem rozwoju i tego, jak niewielkie państwo może znaleźć swoje miejsce w Unii Europejskiej.
Zdjęcie: gov.md
Stwierdził to premier Dorin Recean 13 września, po spotkaniu ze swoim rozmówcą Lucem Friedenem, premierem Luksemburga, który przybył z wizytą do Kiszyniowa. Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Luc Frieden opowiedział, w jaki sposób Luksemburg może pomóc Mołdawii. „Możemy pomóc Mołdawii poprzez wymianę najlepszych. Jesteśmy członkami UE od chwili jej powstania, Luksemburg jest założycielem UE, dlatego na prośbę Mołdawii możemy zapewnić pomoc techniczną zespołowi premiera i jego rządowi we wdrażaniu określonych przepisów. Możemy również podzielić się naszym doświadczeniem w zakresie praworządności i usług finansowych” - powiedział premier Luksemburga. Podkreślił również znaczenie referendum konstytucyjnego, które odbędzie się w Mołdawii w październiku: „To wy zamierzacie stworzyć waszą przyszłość. Demokracja, praworządność i dobrobyt są tym, co nas jednoczy, i chcemy wspierać Mołdawię na jej drodze do wielkiej europejskiej rodziny demokratycznych państw”. Zapytany przez dziennikarza, dlaczego wizyta premiera Luksemburga w Kiszyniowie jest teraz ważna dla Mołdawii, Recean powiedział, że zespół Luca Friedena podzielił się z mołdawskim rządem doświadczeniem, w jaki sposób mały kraj stał się najlepiej prosperującym w UE.
„Omówiliśmy wsparcie polityczne, jakiego Mołdawia potrzebuje w procesie integracji europejskiej. Jak również kompetencje techniczne, które zostaną zapewnione mołdawskiemu rządowi w celu właściwego wdrożenia szeregu wspólnych praw i obowiązków, które składają się na dorobek prawny UE. Ponadto rozmawialiśmy, że UE jest także zainteresowana silną i rozwiniętą Mołdawią. Dlatego, że to tutaj zostaną stworzone możliwości w dziedzinie energetyki, w sektorze IT i w rolnictwie” - powiedział Recean. Przedstawiciele władz podkreślili również korzyści płynące ze swobody przemieszczania się w ramach integracji z UE. Stworzyłoby to nowe możliwości biznesowe i inwestycyjne w Mołdawii oraz ułatwiłoby młodym ludziom dostęp do europejskiego systemu edukacji. „Nasze partnerstwo w dziedzinie edukacji i wymiany międzykulturowej otworzy nowe horyzonty i pomoże ukształtować pokolenie młodych Europejczyków gotowych do wprowadzania innowacji i budowania nowoczesnej, konkurencyjnej i dobrze prosperującej Mołdawii” - oświadczył Recean. Aby potwierdzić silne poparcie Luksemburga dla przystąpienia Mołdawii do Unii Europejskiej, politycy podpisali dziś wspólne oświadczenie. Jest to pierwsza wizyta premiera Luksemburga w Mołdawii.
Dział: Polityka
Autor:
Olga Gorchak | Tłumaczenie: Małgorzata Gliszczyńska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/