Strona Główna >> Ukraina >> Polityka >> Komunikat końcowy szczytu światowego w Szwajcarii podpisało 80 z 92 krajów. Co omawia dokument?
Komunikat końcowy szczytu światowego w Szwajcarii podpisało 80 z 92 krajów. Co omawia dokument?
Podczas szczytu światowego w Szwajcarii 80 krajów i cztery organizacje podpisały komunikat końcowy. Tekst dokumentu został opublikowany na stronie internetowej prezydenta Ukrainy.
Po szczycie Zełenski i inni światowi przywódcy wygłosili uwagi końcowe. Zdjęcie: BBC
Komunikatu końcowego nie podpisały Arabia Saudyjska, Tajlandia, Indie, Meksyk, Republika Południowej Afryki, Brazylia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Rosja nie została zaproszona na to wydarzenie.
W oświadczeniu na stronie internetowej prezydenta Ukrainy podkreślono, że „trwająca wojna Rosji przeciwko Ukrainie nadal powoduje masowe cierpienia ludzi, zniszczenia oraz stwarza ryzyka i kryzysy o globalnych konsekwencjach dla pokoju”.
Podczas szczytu miała miejsce „owocna, wszechstronna i konstruktywna wymiana różnych opinii”.
„W szczególności potwierdzamy nasze zobowiązanie do powstrzymywania się od groźby siłą lub jej użycia przeciwko integralności terytorialnej lub politycznej niezależności jakiegokolwiek państwa, zasadom suwerenności, niezależności i integralności terytorialnej wszystkich państw, w tym Ukrainy, w ramach ich międzynarodowo uznanych granic, w tym wód terytorialnych, oraz do rozwiązywania sporów pokojowymi środkami zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego” – czytamy w komunikacie prasowym.
Na szczycie uczestnicy wypracowali wspólne stanowisko w kilku kwestiach:
- Każde wykorzystanie energii jądrowej i instalacji jądrowych powinno być bezpieczne, chronione i nie szkodzić środowisku. Elektrownia atomowa w Zaporożu powinna być pod pełną kontrolą Ukrainy zgodnie z zasadami MAAE. Jakiekolwiek zagrożenie lub użycie broni jądrowej jest nieakceptowalne w kontekście wojny na Ukrainie.
- Bezpieczeństwo żywnościowe nie może być używane jako broń. Ukraińskie produkty rolne powinny być bezpiecznie i swobodnie dostarczane zainteresowanym krajom trzecim. Dostęp Ukrainy do portów nad Morzem Czarnym i Azowskim powinien zostać przywrócony.
- Wszyscy jeńcy wojenni powinni zostać uwolnieni poprzez pełną wymianę. Wszystkie deportowane i nielegalnie przemieszczone dzieci ukraińskie oraz wszystkie inne nielegalnie przetrzymywane osoby cywilne powinny zostać zwrócone na Ukrainę.
„Wierzymy, że osiągnięcie pokojowego rozwiązania wymaga zaangażowania i dialogu między wszystkimi stronami. Dlatego postanowiliśmy podjąć konkretne działania w przyszłości w wymienionych obszarach, z późniejszym zaangażowaniem przedstawicieli wszystkich stron” – czytamy w końcowym dokumencie.
Przypomnijmy, że szczyt światowy w Szwajcarii odbywa się 15-16 czerwca. Jego uczestnicy omawiają „ukraińską formułę pokojową”. Na spotkanie zaproszono przedstawicieli 92 państw.
Dział: Polityka
Autor:
Demian Chrupkowski | Tłumaczenie: Arseni Litviniuk