Strona Główna >> Rosja >> Polityka >> „Można zrobić wyjątek”. Warunki udziału Putina w Szczycie Światowym ogłoszone w Szwajcarii, obiecano nie aresztować go na podstawie nakazu ICC
„Można zrobić wyjątek”. Warunki udziału Putina w Szczycie Światowym ogłoszone w Szwajcarii, obiecano nie aresztować go na podstawie nakazu ICC
Prezydent Rosji Władimir Putin będzie mógł wziąć udział w następnym Szczycie Światowym w Szwajcarii, pomimo nakazu Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC) w sprawie jego aresztowania. Oświadczyła o tym prezydent Szwajcarii Viola Amherd.
Prezydent Viola Amert i szef MSZ Szwajcarii Ignazio Cassis podczas konferencji prasowej po szczycie, Szwajcaria, 16 czerwca 2024 roku. Zdjęcie: Reuters
„Tak, jeśli obecność urzędnika państwowego jest konieczna do przeprowadzenia konferencji, można zrobić wyjątek. I w przypadku negocjacji pokojowych dotyczących Ukrainy z Rosją byłoby to właśnie takim przypadkiem. Ale decyzję musi podjąć rząd” – cytuje słowa prezydenta Szwajcarii Interfax-Ukraina.
Minister spraw zagranicznych Szwajcarii Ignazio Cassis również zaznaczył, że dla Putina może zostać zrobiony wyjątek.
„Jest to możliwe zgodne z naszymi prawami. Oczywiście, musimy to zrobić we współpracy z UE, ale jako państwo przyjmujące możemy zrobić wyjątek" — powiedział szef MSZ.
Dyplomata dodał również, że Szwajcaria zamierza omówić wyniki szczytu z Rosją.
Zobowiązanie do Karty Narodów Zjednoczonych
Uczestnicy szczytu zauważyli, że uregulowanie konfliktu na Ukrainie wymaga uczestnictwa Rosji w negocjacjach. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaznaczyła, że warunkiem uczestnictwa Rosji w następnym szczycie będzie jej zobowiązanie do Karty Narodów Zjednoczonych.
Szczyt w Szwajcarii, który odbył się w miniony weekend, zbliżył Ukrainę do pokoju, ale „prawdziwy pokój nie zostanie osiągnięty jednym krokiem”, stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej.
„To nie były pokojowe negocjacje, ponieważ Putin nie jest poważnie nastawiony na zakończenie wojny, on nalega na kapitulację, on nalega na ustępstwa terytorialne Ukrainy — nawet tych, które obecnie nie są okupowane" — podkreśliła von der Leyen.
Przypomnijmy, że szczyt odbył się w miniony weekend w szwajcarskim Bürgenstock. Ostateczne komunikaty szczytu podpisało 80 krajów. Rosji nie zaproszono na ten szczyt.
Minister spraw zagranicznych Szwajcarii, Cassis, ogłosił, że następny szczyt może się odbyć przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że już prowadzone są rozmowy z zainteresowanymi stronami w tej sprawie.
Międzynarodowy Trybunał Karny w marcu 2023 roku wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina oraz komisarza praw dziecka w tym kraju Marii Lwowej-Biełowej za nielegalne deportacje i przemieszczanie ukraińskich dzieci.
Dział: Polityka
Autor:
Demian Chrupkowski | Tłumaczenie: Arseni Litviniuk