Strona Główna >> Rosja >> Polityka >> Nowa broń balistyczna Rosji „Oreshnik” - zagrożenie, czy pogróżka?

2024-11-29 08:52:26

Nowa broń balistyczna Rosji „Oreshnik” - zagrożenie, czy pogróżka?

Specjalista ds. broni balistycznych, Jeffrey Lewis, zanalizował wykorzystany niedawno przez Rosję pocisk „Oreshnik” i zasugerował jaki mógł być powód jego użycia.

Zdjęcie: EPA, Jurij Kochetkov

21 listopada Rosja przeprowadziła atak bombowy na Dniepr przy użyciu nowej technologii wojskowej. Dzięki jej szczątkom oraz konferencji przeprowadzonej przez Władimira Putina amerykańskim naukowcom udało się rozpracować funkcjonowanie broni. Tzw. „Oreshnik” to podobny w konstrukcji do międzykontynentalnych pocisków balistycznych ładunek mieszczący 6 rakiet, z których każda uderza w inny cel na wybranym obszarze.

Putin podczas konferencji na temat ataku powiedział, że nowa broń jest hipersoniczna, przez co nie ma możliwości jej zatrzymania, kiedy jest już w trakcie lotu. Groźnie brzmiące stwierdzenie zostało szybko podważone przez Jeffreya Lewisa, eksperta ds. broni balistycznych oraz szefa East Asia Nonproliferation Program. Sprostował on, że wszystkie pociski pokonujące takie dystanse w krótkim czasie są supersoniczne oraz że istnieją urządzenia zdolne do ich przechwytywania, jak np. amerykański SM-3 Block 2A. Dodał także, że wystrzeliwanie z niego głowic innych niż nuklearne jest „bardzo kosztownym sposobem na spowodowanie nie tak dużej destrukcji”.

Stosunkowo niewielkie zniszczenia, wraz ze słowami Putina sprawiają, że według Lewisa nie był to atak mający na celu osłabić ukraińskie siły, ale próba odstraszenia krajów zachodnich od dalszej pomocy Ukrainie. Prezydent Rosji powiedział na konferencji, że jest to bezpośrednia odpowiedź na użycie amerykańskich i brytyjskich pocisków przez wojska ukraińskie.

Dział: Polityka

Autor:
Gustaw Miotke - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Żródło:
Tekst autorski

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE