Strona Główna >> Krigistan >> Polityka >> Putin w Krigistanie, pierwsza podróż zagraniczna od czasu nakazu aresztowania

2023-10-12 16:39:55

Putin w Krigistanie, pierwsza podróż zagraniczna od czasu nakazu aresztowania

Władimir Putin przybył w czwartek do Krigistanu, aby spotkać się z niektórymi ze swoich nielicznych sojuszników. Jest to jego pierwsza podróż zagraniczna od czasu wydania nakazu aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) za „deportację” ukraińskich dzieci.

Władimir Putin ma odbyć rozmowę z prezydentem Krigistanu Sadyrem Dżaparowem podczas tej wizyty, która zbiega się z 20-tą rocznicą otwarcia rosyjskiej bazy wojskowej w Kant w Kirgistanie. © Źródło zdjęcia: ERGESH ZHUSUBALIEV/AFP

Prezydent Rosji, który odmówił udziału w kilku międzynarodowych szczytach z powodu nakazu aresztowania, nie jest narażony na takie ryzyko podczas podróży do Kirigstanu, ponieważ ten bliski Moskwie kraj Azji Środkowej nie ratyfikował Statutu Rzymskiego - traktatu założycielskiego Trybunału.

Putin przybył do Kirgistanu, poinformowały rosyjskie i kirgiskie agencje prasowe dziś rano.

W czwartek odbędzie rozmowę ze swoim azerbejdżańskim odpowiednikiem - Ilhamem Alievem, pierwszą od czasu zwycięstwa Baku w Górskim Karabachu, podczas gdy premier Armenii Nikol Pachinian, którego stosunki z Moskwą są napięte, będzie nieobecny.

Władimir Putin ma również przeprowadzić rozmowę z prezydentem Kirgistanu - Sadyrem Dżaparowem podczas tej wizyty, która zbiega się z 20-tą rocznicą otwarcia rosyjskiej bazy wojskowej w Kant w Kirgistanie.

Następnie w piątek prezydent Rosji weźmie udział w szczycie krajów byłego ZSRR, w obecności swojego głównego sojusznika, prezydenta Białorusi - Aleksandra Łukaszenki, a także przywódców, którzy są bardziej sceptyczni wobec inwazji na Ukrainę, takich jak: prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokajew i prezydent Uzbekistanu Czawkat Mirziojew.

Władimir Putin, który wprowadził rosyjskie wojska na terytorium Ukrainy w lutym 2022 r., od marca jest objęty nakazem aresztowania wydanym przez MTK, co Moskwa uważa za "nieważne".

W ostatnich miesiącach przywódca Rosji starał się unikać dużych międzynarodowych zgromadzeń, nazywanym wielkim nieobecnym na szczycie BRICS w RPA w sierpniu, a następnie na szczycie G20 w Indiach we wrześniu.

Dział: Polityka

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.