Strona Główna >> Mongolia >> Polityka >> Putin witany na czerwonym dywanie w Mongolii pomimo nakazu aresztowania
Putin witany na czerwonym dywanie w Mongolii pomimo nakazu aresztowania
Ukraińscy urzędnicy wyrazili oburzenie wizytą rosyjskiego przywódcy, ostrzegając, że będą starali się „zapewnić, że będzie to miało konsekwencje” dla Mongolii.
Prezydent Rosji Władimir Putin z prezydentem Mongolii Uchną Churelsukhem we wtorek w Ułan Bator, na fotografii opublikowanej przez rosyjskie media państwowe. Źródło: Wiaczesław Prokofiew/Sputnik, za pośrednictwem Reuters
Prezydent Rosji Władimir W. Putin został serdecznie przyjęty przez przywódcę Mongolii we wtorek podczas swojej pierwszej wizyty państwowej w kraju członkowskim Międzynarodowego Trybunału Karnego od momentu wydania nakazu jego aresztowania w zeszłym roku.
Zamiast aresztować Putina, jak nalegały MTK, Ukraina i organizacje praw człowieka, Mongolia, która jest w dużym stopniu zależna od Rosji w zakresie swoich potrzeb energetycznych, powitała rosyjskiego przywódcę na czerwonym dywanie w stolicy, Ułan Bator. Putina powitała gwardia honorowa, niektórzy na koniach, której mundury inspirowane były XIII-wiecznym mongolskim władcą Czyngis-chanem.
Po uroczystym powitaniu Putin i prezydent Mongolii Ukhnaa Churelsukh odbyli rozmowy w tradycyjnej jurcie w Pałacu Państwowym w Ułan Bator.
- „Stosunki między Federacją Rosyjską a Mongolią rozwijają się we wszystkich kierunkach” – powiedział Putin podczas publicznej części spotkania, cytowany przez rosyjską państwową agencję informacyjną RIA Novosti.
Wizyta Putina jest przedstawiana w kraju jako znak, że wysiłki Zachodu mające na celu zrobienie z niego światowego pariasa od czasu, gdy w lutym 2022 r. rozpoczął inwazję na Ukrainę na pełną skalę, nie przyniosły skutku. Kreml starał się zarówno osłabić autorytet moralny i prawny Trybunału, jak i przekazać sygnał, że władza i dominacja Moskwy w zakresie zasobów naturalnych mają większy wpływ – przynajmniej w jej geograficznym sąsiedztwie – niż zobowiązania wobec prawa międzynarodowego.
Churelsukh wyraził wdzięczność Putinowi za jego wizytę, pierwszą od pięciu lat.
-„Z przyjemnością zauważamy, że stosunki między naszymi krajami i narodami są tradycyjnie przyjazne i osiągnęły poziom wszechstronnego partnerstwa strategicznego” – kontynuował.
Mongolia, która polega na Rosji w 95 procentach w zakresie produktów naftowych, powstrzymała się od potępienia wojny Rosji w Ukrainie i wstrzymała się od głosu podczas głosowań w Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczących tego konfliktu.
Konwój Putina we wtorek w Ułan Bator, na zdjęciu opublikowanym przez rosyjskie media państwowe.
Źródło: Wiaczesław Prokofiew/Sputnik, za pośrednictwem Reuters
Urzędnicy w Ukrainie, która w ciągu ostatniego półtora tygodnia była przedmiotem intensywnych ataków rakietowych i dronów, wyrazili oburzenie wizytą Putina.
-„Niewykonanie przez rząd mongolski wiążącego postanowienia I.C.C. nakazu aresztowania Putina to ciężki cios dla Międzynarodowego Trybunału Karnego i międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych” – napisał w dzienniku X Georgij Tykhyi, rzecznik ukraińskiego MSZ.
-„Mongolia pozwoliła oskarżonemu przestępcy uniknąć sprawiedliwości, dzieląc w ten sposób odpowiedzialność za zbrodnie wojenne. Będziemy współpracować z partnerami, aby mieć pewność, że będzie to miało konsekwencje dla Ułan Bator”.
Rząd mongolski nie skomentował wezwań do aresztowania Putina.
W marcu 2023 r. I.C.C. wydał nakaz aresztowania Putina, oskarżając go o popełnienie zbrodni wojennych polegających na uprowadzeniach i deportacjach ukraińskich dzieci. Sąd wydał także nakaz aresztowania rosyjskiej komisarz ds. praw dziecka Marii Lwowej-Bełowej.
Rosja, podobnie jak Stany Zjednoczone, nie uznaje jurysdykcji sądu, którego siedziba znajduje się w Hadze w Holandii. Mongolia jest jednak jednym ze 124 sygnatariuszy statutu rzymskiego regulującego członkostwo w sądzie międzynarodowym.
Przywiózł do Ułan Bator dużą delegację, w tym wicepremiera Aleksieja Overczuka i wiceministra obrony Aleksieja Fomina, a także najwyższych urzędników ministerstw energetyki, spraw zagranicznych, transportu i innych.
Mongolia, która w 95 procentach uzależniła się od rosyjskiego paliwa, powstrzymała się od potępienia wojny w Ukrainie i wstrzymała się od głosu podczas głosowań Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie konfliktu.
Źródło: Chang W. Lee/The New York Times
Do jego świty należeli także dyrektorzy kilku dużych przedsiębiorstw państwowych, w tym Rosatom State Atomiс Energy Corporation i Rosneft Oil Company, państwowego funduszu majątkowego. Obecni byli także przywódcy rosyjskich obwodów Buriacji i Irkucka, które graniczą z Mongolią.
We wtorek rosyjskie Ministerstwo Energetyki oraz mongolskie Ministerstwo Przemysłu i Zasobów Mineralnych podpisały porozumienie w sprawie dostaw produktów naftowych i zaopatrzenia Mongolii w paliwo lotnicze – podała rosyjska agencja Interfax.
-„Niezmiennie odpowiadamy na prośby mongolskich przyjaciół o pomoc w zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania na paliwa i smary, w tym na preferencyjnych warunkach” – dodał według Interfaxu Putin.
Od marcowych wyborów prezydenckich Putin odbył siedem podróży zagranicznych, m.in. do Chin, Korei Północnej, Wietnamu, Azerbejdżanu i Uzbekistanu. W całym 2023 roku Putin odbył ich sześć, m.in. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. W zeszłym roku odmówił wyjazdu do Republiki Południowej Afryki na szczyt grupy krajów BRICS – Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki – ponieważ Republika Południowej Afryki również jest częścią I.C.C.
Według mongolskich serwisów informacyjnych w przeddzień wizyty Putina na centralnym placu Czyngis-chana zebrała się niewielka grupa protestujących, a niektórzy trzymali plakaty nazywające Putina zbrodniarzem wojennym. We wtorek gęsty kordon bezpieczeństwa uniemożliwił protestującym zbliżenie się do placu, w związku z czym sześć osób zostało na krótko zatrzymanych.
Dział: Polityka
Autor:
Valerie Hopkins | Tłumaczenie: Jakub Potyrała - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Żródło:
https://www.nytimes.com/2024/09/03/world/asia/putin-mongolia-icc-arrest.html