Strona Główna >> Ukraina >> Polityka >> Rada przygotowuje nową ustawę o grach hazardowych: co planują udoskonalić

2024-06-02 01:41:11

Rada przygotowuje nową ustawę o grach hazardowych: co planują udoskonalić

Posłowie skarżą się, że wcześniejsza legalizacja branży hazardowej została przeprowadzona „nieprawidłowo”.

Posłowie Hetmancew i Żelezniak wyjaśnili sytuację z ustawą o kasynach / kolaż UNIAN. Zdjęcia: UNIAN

Rada przygotowuje nową ustawę o grach hazardowych: co planują udoskonalić?

Legislacja dotycząca branży hazardowej w Ukrainie została przeprowadzona „nieprawidłowo , dlatego teraz Rada Najwyższa pracuje nad udoskonaloną ustawą, która ureguluje tę branżę. W wywiadzie dla Unian o tym powiedział poseł z partii „Głos”, Jarosław Żelezniak, pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji Finansowej Rady. „Problem polega na tym, że legalizacja została przeprowadzona nieprawidłowo, co doprowadziło do wielu problemów. Począwszy od reklamy, która jest de jure zabroniona, ale de facto widoczna wszędzie w Kijowie i nie tylko, aż po system monitorowania online, który jest zapisany na papierze, ale w praktyce nie istnieje”, – powiedział Żelezniak. Z tego powodu, dodał, istnieje niekontrolowane rozprzestrzenianie się hazardu, a także długi okres bez odpowiednich wpływów podatkowych.

„Nasza Komisja Śledcza zamknęła kilka schematów związanych z hazardem. Dla porównania, wpływy podatkowe wzrosły 53-krotnie – z 200 milionów do 10,5 miliarda”,– powiedział poseł. Żelezniak wyjaśnił, że obecnie istnieje projekt ustawy, który m.in. likwiduje Komisję ds. Regulacji Gier Hazardowych i Loterii, wprowadza surowsze ograniczenia dotyczące reklamy oraz usuwa jakiekolwiek odniesienia do wojskowych, aby zapobiec manipulacji. „Ustawa została przyjęta w pierwszym czytaniu znaczną większością głosów. Obecnie nasza komisja przygotowuje ją do drugiego czytania”, – zaznaczył Żelezniak. Z kolei przewodniczący Komisji ds. Finansów, Polityki Podatkowej i Celnej, Danyło Hetmancew, w komentarzu dla Unian zapewnił, że nie ma opóźnień w przyjęciu nowej ustawy. „Niedawno przegłosowaliśmy ten projekt ustawy w pierwszym czytaniu. Tabela została już sporządzona i jest omawiana przed drugim czytaniem. 

Myślę, że nie będziemy zwlekać: na początku czerwca znajdziemy się już w sali plenarnej”, – powiedział Hetmancew. Dodając, że nowe prawo przyniesie nie tylko korzyści budżetowe, ale także społeczne, gdyż zawiera wiele kroków mających na celu przeciwdziałanie uzależnieniu od hazardu. Wśród tych kroków są ograniczenia reklamowe, wymóg nieskazitelnej reputacji właścicieli i zarządu operatorów gier hazardowych oraz możliwość blokowania nielegalnych stron internetowych. Dodał również, że na bazie Komisji ds. Regulacji Gier Hazardowych i Loterii zostanie utworzony „prostszy” organ, który będzie efektywniej wykonywał funkcje regulacyjne rynku hazardowego. 

 

 

Dział: Polityka

Autor:
Tanya Poliakowska | Tłumaczenie: Kyrylo Shablievskyi

Żródło:
https://www.unian.ua/politics/zakon-pro-gralniy-biznes-v-ukrajini-udoskonalyat-12642513.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.