Strona Główna >> Rosja >> Polityka >> Rosja nakłada sankcje na brytyjskich polityków i dziennikarzy

2023-08-20 11:06:41

Rosja nakłada sankcje na brytyjskich polityków i dziennikarzy

Rosja zakazała wjazdu do kraju 54 brytyjskim obywatelom i osobom pracującym dla brytyjskich organizacji w odwecie za brytyjskie sankcje nałożone na jej obywateli, podało ministerstwo spraw zagranicznych.

Należą do nich sekretarz kultury Lucy Frazer i główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan.

Na liście znajduje się również wielu dziennikarzy z BBC, Daily Telegraph i Guardian.

BBC oświadczyło, że "będzie nadal relacjonować niezależnie i uczciwie".

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że posunięcie to było odpowiedzią na "agresywne wprowadzanie przez Londyn wrogiego antyrosyjskiego programu".

Pani Frazer została ukarana za "aktywne lobbowanie na rzecz międzynarodowej izolacji sportowej Rosji", podczas gdy minister stanu ds. obrony Annabel Goldie została uznana za osobę "odpowiedzialną za dostawy broni na Ukrainę".

W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, oskarżając go o zbrodnię wojenną polegającą na nielegalnej deportacji dzieci z Ukrainy, czemu Moskwa zaprzecza.

Pan Khan powiedział wówczas BBC: "Dzieci nie mogą być traktowane jako łup wojenny, nie mogą być deportowane".

Dziennikarze BBC to między innymi dyrektor naczelna Deborah Turness, prezenterka i redaktorka analiz Ros Atkins oraz korespondentka ds. dezinformacji i mediów społecznościowych Marianna Spring.

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zapowiedziało, że będzie nadal rozszerzać swoją "listę zatrzymanych". Rosja zakazała już wstępu na Ukrainę wielu brytyjskim dziennikarzom i politykom, a także setkom wybranych brytyjskich parlamentarzystów.

W czerwcu ubiegłego roku Clive Myrie i Orla Guerin z BBC znaleźli się wśród dziennikarzy, którzy relacjonowali z Ukrainy i zostali objęci zakazem wstępu. Na liście znalazł się również dyrektor generalny BBC Tim Davie.

Wielka Brytania jest jednym z krajów zachodnich, które nałożyły sankcje na Rosję w odpowiedzi na jej inwazję na pełną skalę na Ukrainę w lutym 2022 roku. Obejmują one zakaz importu towarów z Rosji, takich jak diamenty, ropa naftowa i gaz.

Na początku tego miesiąca brytyjski rząd ogłosił coś, co określił jako "największą w historii akcję Wielkiej Brytanii" wymierzoną w dostęp Rosji do zagranicznych dostaw wojskowych.

Ponad 1000 rosyjskich firm i osób zostało objętych sankcjami przez USA, UE, Wielką Brytanię oraz inne kraje.

Dział: Polityka

Autor:
Kathryn Armstrong | Tłumaczenie: Eliza Kotys

Żródło:
BBC World

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE