Strona Główna >> Ukraina >> Polityka >> Ukraina organizuje akty sabotażu na Syberii, aby odeprzeć rosyjską artylerię
Ukraina organizuje akty sabotażu na Syberii, aby odeprzeć rosyjską artylerię
Rosja aresztowała Białorusina, którego oskarża o zbombardowanie dwóch pociągów paliwowych w imieniu ukraińskich tajnych służb.
Miniony tydzień wojny rosyjskiej na Ukrainie był niezwykły, głównie ze względu na coś, co wydarzyło się tysiące kilometrów na wschód od zahartowanego frontu.
W pozornej operacji sabotażowej zapierającej dech w piersiach, ukraińscy agenci wysadzili w powietrze dwa pociągi towarowe we wschodniej Syberii jadące po torach, które prawdopodobnie służyły do transportu amunicji wyprodukowanej w Korei Północnej na linię frontu rosyjskiego na Ukrainie.
Szczegóły były niejasne, ale pewne fakty wyszły na jaw.
Jak poinformowała prokuratura ds. transportu wschodniosyberyjskiego, w nocy 29 listopada w tunelu Siewieromujskim w Republice Buriacji zapalił się pociąg towarowy.
Ukraińskie media powołując się na źródła wywiadowcze podają, że na kolei, jednym z dwóch połączeń kolejowych między Rosją a Chinami, używanym podobno również do transportu amunicji, podłożono cztery ładunki wybuchowe.
„Podczas ruchu pociągu towarowego wybuchły cztery ładunki wybuchowe” – cytuje źródło ukraińskiego wywiadu.
„Teraz na miejscu pracuje FSB, kolejarze bezskutecznie próbują zminimalizować skutki operacji specjalnej SBU” – podało źródło, odnosząc się do Służby Bezpieczeństwa Ukrainy jej akronimem.
Uważa się, że w pociągu, o którym mowa, znajdowały się 44 wagony rafinowanego paliwa. Co najmniej trzy zostały zniszczone. Udana detonacja mogła spowodować uszkodzenie tunelu i rzeczywiście taki był cel sabotażystów, którzy powiedzieli ukraińskim mediom, że trasa została „sparaliżowana”.
W czwartek FSB aresztowała Białorusina, który podłożył materiały wybuchowe w pociągu w imieniu ukraińskiej SBU.
Nazywając incydent „aktem terrorystycznym”, Moskwa stwierdziła, że osobą, która zajmowała się zatrzymanym mężczyzną, był Białorusin przebywający na Litwie, powiązany z ukraińskimi tajnymi służbami.
Rosyjskie media podały, że „eksplozja poważnie uszkodziła szyny, a wyciekające paliwo zalało je”.
Spodziewając się, że pociągi zostaną przekierowane przez północną przełęcz torów Bajkał-Amur, SBU najwyraźniej zorganizowała drugą eksplozję w drugim pociągu paliwowym, gdy przejeżdżał przez most w nieokreślonym miejscu. Zniszczeniu uległy cztery zbiorniki paliwa, a dwa kolejne zostały uszkodzone.
Ukraina ma wszelkie powody, aby wyłączyć połączenia kolejowe Rosji z Chinami. Uważa się, że Korea Północna wysłała Rosji ponad milion pocisków artyleryjskich do wystrzelenia na Ukrainę.
Zdjęcia satelitarne opublikowane 16 października przez „Washington Post” sugerują, że od sierpnia dwa rosyjskie statki kilkakrotnie pomyślnie przetransportowały ładunek z północnokoreańskiego portu Rason w strefie wolnego handlu do rosyjskiego portu Dunai.
Z Dunai kontenery najprawdopodobniej będą podróżować koleją przez rozległy obszar Rosji.
Z analizy Washington Post wynika, że dostawy rozpoczęły się w połowie sierpnia, a 13 października rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby potwierdził, że między 7 września a 1 października do Rosji dotarło aż 1000 kontenerów z północnokoreańską bronią.
Zełenski spodziewa się intensywnej rosyjskiej kampanii powietrznej
Ukraina w dalszym ciągu koncentrowała się także na zakłócaniu rosyjskich szlaków dostaw na Krymie.
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że 1 grudnia systemy walki elektronicznej i obrona powietrzna zestrzeliły łącznie 35 ukraińskich dronów, których celem był port Teodozja na wschodnim Krymie.
„Najwyraźniej Siły Zbrojne Ukrainy zamierzały uderzyć w skład ropy i elektrownię w mieście” – głosi jeden z rosyjskich raportów. Nie było jasne czy jakiekolwiek drony uderzyły w swoje cele.
W ciągu tygodnia Rosja wystrzeliła przeciwko Ukrainie więcej dronów – łącznie 83 od 30 listopada do 5 grudnia. Siły powietrzne Ukrainy podały, że zestrzeliły 62 z nich.
Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ignat powiedział, że Rosja zwiększyła własną produkcję zaprojektowanych przez Iran dronów Shahed, które prawdopodobnie będą główną bronią Rosji wycelowaną zimą w ukraińską infrastrukturę energetyczną.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski również spodziewał się tej zimy intensywnej rosyjskiej kampanii powietrznej, wymierzonej w przedsiębiorstwa energetyczne i wodociągowe, powiedział w wywiadzie dla AP.
Zasoby były jednym z głównych kryteriów sukcesu wojny, determinacja drugim, powiedział Nigel Gould-Davies, główny analityk Eurazji w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych (IISS), londyńskim zespole doradców.
Przemawiał podczas inauguracji sztandarowej corocznej publikacji IISS, „Badanie konfliktów zbrojnych”.
„PKB [produkt krajowy brutto] Zachodu znacznie przewyższa rosyjski 12-krotnie” – powiedział Gould-Davies.
„Ale… obecnie pojawia się coraz więcej oznak, a w ciągu ostatnich kilku dni pojawiło się ich więcej, że… Zachód może mieć gorszą determinację. Mamy zmagania budżetowe w [amerykańskiej] Izbie Reprezentantów, a teraz [amerykański] Senat i UE coraz częściej spierają się o wsparcie budżetowe dla Ukrainy” – powiedział.
Republikanie w Izbie Reprezentantów i Senacie nalegają, aby powiązać pomoc wojskową dla Ukrainy ze wzmocnieniem bezpieczeństwa granic z Meksykiem i programem społecznie konserwatywnym.
Zełenski powiedział AP, że te napięcia są frustrujące, ale „nie może za bardzo narzekać”.
„Słuchajcie, nie cofamy się. Walczymy z drugą (najlepszą) armią na świecie, jestem usatysfakcjonowany” – powiedział AP, odnosząc się do rosyjskiej armii.
Dodał: „Tracimy ludzi, nie jestem usatysfakcjonowany. Nie dostaliśmy całej broni, jakiej chcieliśmy, nie mogę być usatysfakcjonowany, ale nie mogę też zbytnio narzekać.
Ale były też oznaki niezadowolenia w Rosji.
Rosyjska opozycyjna organizacja sondażowa Chronicles opublikowała 30 listopada sondaż, z którego wynika, że Rosjanie, którzy popierali wojnę, sprzeciwiali się jakiemukolwiek wycofaniu wojsk przed osiągnięciem celów wojskowych i popierali zwiększone wydatki na cele wojskowe, zmniejszyły się w ciągu roku o prawie połowę, z 22 do 12 procent. procent.
W 2023 r. spójne 39–40% poparło wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy, przy czym Rosja nie osiągnęłaby swoich celów wojennych.
Dział: Polityka
Autor:
John Psaropoulos | Tłumaczenie: Aleksander Ćwiek
Żródło:
https://www.aljazeera.com/author/john_psaropoulos_2012510204426705651