Strona Główna >> Ukraina >> Polityka >> Ukraina otrzymuje coraz więcej bojowych wozów piechoty M2 Bradley i transporterów opancerzonych M113 z USA

2024-05-29 13:43:57

Ukraina otrzymuje coraz więcej bojowych wozów piechoty M2 Bradley i transporterów opancerzonych M113 z USA

Podczas ostatniej wizyty w Kijowie, sekretarz stanu USA Antony Blinken zapewnił Ukrainę, że nadal będzie otrzymywać wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych w toczącej się wojnie z Rosją.

Ukraiński żołnierz 47 Brygady Zmechanizowanej spogląda z włazu podczas jazdy bojowym wozem piechoty M2 Bradley. 23 lutego 2024 roku w obwodzie donieckim na Ukrainie. Fot. Vitalii Nosach/Global Images Ukraine za pośrednictwem Getty Images

USA dostarczyły Ukrainie znaczne ilości pomocy wojskowej, a najnowszy pakiet pomocy został zatwierdzony przez Kongres trzy tygodnie temu. Zawartość tych pakietów odzwierciedla bieżące potrzeby ukraińskiego wojska i daje wgląd w nadchodzące etapy wojny. Podczas gdy ostatni pakiet pomocowy zawiera uzbrojenie, które jest niezbędne do odparcia trwającej rosyjskiej ofensywy, zawiera również ponad 100 bojowych wozów piechoty M2 Bradley i 100 transporterów opancerzonych M113. Te pojazdy odegrają kluczową rolę zarówno w toczącej się obronie, jak i potencjalnej ukraińskiej kontrofensywie.

Ukraińscy żołnierze na patrol w bojowym wozie piechoty M2 Bradley. 4 grudnia 2023 roku w Awdijiwce w Donbasie w Ukrainie. Fot. Marek M. Berezowski/Anadolu za pośrednictwem Getty Images

ficjalne oświadczenie prasowe nie zawierało szczegółowego wykazu zawartości pakietu pomocy, jednak strona internetowa Departamentu Stanu USA zawiera bieżącą listę sprzętu, który ma być dostarczony do Ukrainy. W ostatnim miesiącu lista została zaktualizowana o nieokreśloną liczbę systemów rakietowych HIMAR, 10 000 przeciwpancernych min kasetowych, 200 000 pocisków artyleryjskich 152 mm, 60 systemów radarowych, 5 000 granatników i 8 łodzi patrolowych. Co więcej, ilość bojowych wozów piechoty M2 Bradley została zwiększona z „Ponad 200” do „Ponad 300”. Podobnie liczba transporterów opancerzonych M113 wzrosła z „300” do „ponad 400”. Te pojazdy opancerzone dotrą na Ukrainę w kluczowym momencie, zapewniając jej taktyczną przewagę na polu bitwy.

Stany Zjednoczone dostarczyły już Ukrainie ponad 200 M2 Bradley, które były intensywnie wykorzystywane w ciągu ostatniego roku. Te bojowe wozy piechoty są integralną częścią armii amerykańskiej i zostały zaprojektowane w czasie zimnej wojny specjalnie w celu pokonania rosyjskiej broni pancernej. Takie pojazdy są bardzo zwrotne i dysponują znaczną siłą ognia, w tym działkiem 25 mm M242 Bushmaster oraz wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW. Zawierają również zaawansowane systemy celownicze, jak i celowniki termowizyjne. W ciągu ostatniego roku wojny, M2 Bradley zyskał reputację jako jeden z najlepszych pojazdów bojowych na polu bitwy.

Transporter opancerzony M113 ukraińskiej armii jedzie przez pole. 17 lutego 2024 roku w obwodzie Ługańskim w Ukrainie. Fot. Yan Dobronosov/Global Images Ukraine za pośrednictwem Getty Images

113 jest jednym ze starszych modeli gąsienicowego transportera piechoty, który jest znany ze swojej niezawodności i wszechstronności. Amerykańska armia używała tych pojazdów zarówno w wojnie wietnamskiej, jak i podczas wojny z terroryzmem. Chociaż M113 brakuje siły ognia M2 Bradley’a, jest on znacznie lżejszy, dzięki czemu jest bardziej zwrotny i wszechstronny. M113 został zaprojektowany do szybkiego transportu żołnierzy przez pole bitwy, zapewniając im ochronę przed ogniem z broni strzeleckiej i odłamkami. Ponadto jest on powszechnie stosowany jako pojazd ratowniczo-medyczny lub jako mobilne stanowisko dowodzenia. Podobnie jak w przypadku M2 Bradley, ukraińskie wojsko już od pewnego czasu korzysta z amerykańskich M113 podczas wojny.

Ten pakiet pomocy dociera na Ukrainę, podczas gdy ta znajduje się w defensywie, próbując powstrzymać nową rosyjską ofensywę. W przeciwieństwie do innych broni z pakietu pomocy, pojazdy te nie są zgodne z konwencjonalną ukraińską taktyką obronną, która polega na budowaniu linii przeszkód, które zakłócają natarcie wroga i tworzą dystans między nimi a przeciwnikiem. Podczas gdy wróg przedziera się przez fortyfikację, jest on ostrzeliwany przez artylerię z bezpiecznego dystansu. Jednakże M2 Bradley, jak i M113 są pojazdami typowo ofensywnymi, które są przeznaczone do przebijania się przez linie wroga i dostarczania żołnierzy na kluczowe pozycje na polu bitwy.

Ukraińscy żołnierze jadący transporterem opancerzonym M113 przez ulicę. 26 kwietnia 2023 roku w Czasiw Jar w Ukrainie. Fot. Viktor Fridshon/Global Images Ukraine za pośrednictwem Getty Images

ostarczenie tych dwóch pojazdów może pozwolić Ukraińcom na zmianę strategii obronnej, przez zaadoptowanie techniki, która jest bardziej podobna do amerykańskich taktyk. Stosując tę taktykę, Ukraina przyjęłaby tymczasową postawę obronną, powstrzymując rosyjski atak, dopóki sytuacja nie będzie sprzyjała kontratakowi. W odpowiednim momencie Ukraińcy szybko przeszliby do ofensywy, przebijając się przez rozciągnięte linie rosyjskie. Ta taktyka pozwoliłaby Ukrainie otoczyć siły rosyjskie, zakłócić ich impet i pomóc odzyskać inicjatywę na polu bitwy. 

Taka strategia skutecznie rozpoczęłaby ukraińską kontrofensywę, podczas gdy Rosjanie nadal byliby w postawie ofensywnej. To rozwiązanie pozwoliłoby Ukrainie uniknąć wielu problemów zeszłorocznej kontrofensywy, kiedy Rosjanie mieli czas na umocnienie swoich pozycji obronnych, ustawiając kilometry pól minowych i innych przeszkód między sobą a Ukraińcami. Warto zauważyć, że Rosjanie wydają się już przygotowywać do tej ukraińskiej kontrofensywy i w ramach działań mających na celu zajęcie Charkowa i Czasiw Jaru zniszczyli szereg mostów. Choć ogranicza to manewrowość Rosjan w ich bieżących operacjach, utrudniłoby to również ukraińskiemu wojsku przeprowadzenie kontrofensywy.

Obecna sytuacja Ukrainy jest trochę niepewna. Siły rosyjskie poczyniły znaczne postępy i przygotowują się do szturmów na Charków i Czasiw Jar, których Ukraina nie może stracić. Z tego powodu pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych przychodzi w kluczowym momencie, a w szczególności M2 Bradley i M113 mogą pozwolić Ukrainie odzyskać przewagę na polu bitwy.

Dział: Polityka

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.