Strona Główna >> Ukraina >> Polityka >> Ukraina twierdzi, że trafili w system rakietowy wewnątrz rosyjskiego terytorium, korzystając z zachodnich broni

2024-06-06 21:37:46

Ukraina twierdzi, że trafili w system rakietowy wewnątrz rosyjskiego terytorium, korzystając z zachodnich broni

W poniedziałek, siły zbrojne Ukrainy stwierdziły, że skutecznie trafiły w rosyjski system rakietowy S-300 na terytorium Rosji, korzystając z broni dostarczonych im przez zachód.

Zdjęcie opublikowane na Facebooku przez ukraińskiego ministra Irynę Wereszczuk, które rzekomo pokazuje rosyjski system rakietowy S-300 trafiony wewnątrz rosyjskiego terytorium bronią dostarczoną przez zachód. Fot. Iryna Wereszczuk

„Pięknie się pali. Jest to rosyjski S-300. Na rosyjskim terytorium. Pierwsze dni po otrzymaniu pozwolenia na użycie zachodnich broni na terytorium wroga”. – mówi post ze zdjęciem uderzenia, opublikowany na Facebooku przez Irynę Wereszczuk.

To stało się tylko kilka dni po tym, jak prezydent USA Joe Biden pozwolił Ukrainie na przeprowadzanie ograniczonych ataków, przy pomocy amerykańskich broni na rosyjskim terytorium w okolicy Charkowa, po tym, jak kilka europejskich narodów zniosło ograniczenia, dotyczące korzystania z ich broni.

Nie jest jasne, czy bronie, które zostały użyte podczas ataku, były dostarczone przez USA.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał decyzję Bidena, aby pozwolić na niektóre ataki na rosyjskim terytorium, „krokiem naprzód”, który pomoże jego siłom zbrojnym obronić osaczony teren Charkowa. Jednak, niektórzy analitycy podważali, czy nowa wolność znacząco umocni możliwość Ukrainy do odparcia inwazji Rosji.

Analitycy wojskowi mają umiarkowane oczekiwania, w części ponieważ USA jest stanowcze, aby nie pozwolić Ukrainie na korzystanie z najbardziej groźnego uzbrojenia, które otrzymała, do zaatakowania Rosji: dalekosiężnych pocisków rakietowych znanych jako ATACMS, które są w stanie trafić cel oddalony o 300 kilometrów.

Zamiast tego, Ukraina może korzystać tylko z rakiet krótszego zasięgu znanych jako GMLRS, które mają zasięg około 70 kilometrów.

Wraz z odejściem tego taboo, zaznaczył się nowy rozdział wojny, Rosja doświadczyła już ukraińskich uderzeń z użyciem broni zachodnich na terytorium, które uważa za własne.

Ukraina niedawno objęła sobie za cel okupowany Krym, który Rosja zaanektowała w 2014, korzystając z pocisków rakietowych Storm Shadow, dostarczonych przez Zjednoczone Królestwo.

Ukraina rozpoczęła również ataki na Charków i Chersoń w późnym 2022, gdy próbowała wyzwolić te regiony okupowane przez Rosję w pierwszych tygodniach wojny.

Dział:

Autor:
AnneClaire Stapleton | Tłumaczenie: Juliusz Popławski

Żródło:
https://edition.cnn.com/2024/06/03/europe/ukraine-western-weapons-hit-russian-territory-intl-latam/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.