Strona Główna >> Ukraina >> Polityka >> Ukraina wywiera presję na europejski budżet

2023-10-09 15:21:17

Ukraina wywiera presję na europejski budżet

Nie kwestionując wsparcia dla Kijowa, Europejski Trybunał Obrachunkowy wzywa państwa do zachowania czujności.

(Zdjęcie: DPA)

Bruksela 

Obietnica 50 miliardów euro Ukrainie w ciągu pięciu lat jest dobra. Musimy jednak jeszcze znaleźć pieniądze i zadbać o to, aby budżet europejski, a co za tym idzie finanse państw członkowskich, również oparł się różnym pożyczkom udzielanym temu krajowi. Podczas gdy Kongres amerykański wysłał w zeszłym tygodniu negatywny sygnał w sprawie dalszego wsparcia finansowego dla Kijowa, Europejski Trybunał Obrachunkowy wydał w środę mieszany sygnał w sprawie pomocy europejskiej. 

Odnotowując, że zadłużenie UE znacznie wzrosło w 2022 r., osiągając 344,3 mld euro (w porównaniu z 236,7 mld euro w 2021 r.), zastanawiała się, w jaki sposób Dwudziestu Siedmiu będzie w stanie zintegrować wszystkie obietnice złożone Ukrainie w i tak już znajdującym się pod presją budżecie, która cierpi z powodu rosnących stóp procentowych różnych programów pożyczkowych uruchamianych przez UE, takich jak europejski plan naprawy gospodarczej. 

Trybunał Obrachunkowy zauważa zatem, że zaangażowanie budżetu UE wobec Ukrainy w 2022 r. wzrosło ponad dwukrotnie, przekraczając… zdrowy rozsądek. 

Dział: Polityka

Autor:
Solenn Paulic | Tłumaczenie i Opracowanie Redakcja JPM

Żródło:
https://www.lefigaro.fr/societes/l-ukraine-met-le-budget-europeen-sous-pression-20231005

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.