Strona Główna >> Ukraina >> Polityka >> Ukraińska kontrofensywa: idzie powoli, ale robimy postępy, mówi Zełenski

2023-09-18 17:22:52

Ukraińska kontrofensywa: idzie powoli, ale robimy postępy, mówi Zełenski

Wszyscy niecierpliwie czekają na zwycięstwo, ale rok temu „stawiano pytanie, czy przetrwamy jako całość, czy nie?”. Dziś mamy inicjatywę – mówi w wywiadzie prezydent Ukrainy.

Według Zełenskiego główną bronią Ukrainy jest czas | Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix/AFP za pośrednictwem Getty Images

KIJÓW — Kontrofensywa Ukrainy może posuwać się powoli, ale wojsko każdego dnia odzyskuje coraz większe terytorium, powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla „60 minut” CBS. 

„Sytuacja jest ciężka. Zatrzymaliśmy Rosjan na wschodzie i rozpoczęliśmy kontrofensywę. Tak, to nie jest takie szybkie, ale każdego dnia idziemy do przodu i wycofujemy się z naszej ziemi ” – powiedział Zełenski. 

„Każdy chce teraz wygrać i nie chce nawet czekać do jutra. Ale jeszcze rok temu niektórzy wątpili, czy uda nam się przejść do ofensywy. Pytanie brzmiało, czy przetrwamy jako całość, czy nie. Dziś to my mamy inicjatywę.” 

Dodał, że chociaż siły ukraińskie na froncie wschodnim często mają przewagę liczebną nad wojskami rosyjskimi i na froncie południowym stoją w obliczu silnie zaminowanych rosyjskich fortyfikacji, nie zatrzymają one swojego marszu do przodu, ponieważ Moskwa wykorzystuje każdą przerwę w wojnie do odbudowy swoich sił. 

Według Zełenskiego główną bronią Ukrainy jest czas, gdyż siły Kijowa są nowocześniejsze i szybsze, jeśli chodzi o szybkie podejmowanie decyzji. Strategia prezydenta Rosji Władimira Putina zakłada jednak wojnę na wyniszczenie, która wyczerpałaby gospodarkę Ukrainy i cierpliwość jej zachodnich sojuszników. 

„Jeśli zatrzymamy się tak jak w zeszłym roku po naszym szybkim sukcesie w obwodzie charkowskim… zła pogoda lub partnerzy, którzy spowolnili dostawy broni, czekają na wiosenną dobrą pogodę, poświęcając czas na przygotowanie i wyprodukowanie większej liczby pocisków… Nie chcę namawiać partnerów, ale taktyka Putina jest jasna — wojna polegająca na zniszczeniu i wyczerpaniu naszych sił oraz jedności naszych partnerów. Dlatego nie możemy przestać” – powiedział Zełenski. 

Dodał, że w ubiegłym roku Ukraina musiała wstrzymać ofensywę na sześć miesięcy w oczekiwaniu na dostawy broni. Rosja wykorzystała ten czas na odbudowę swojej siły militarnej, zabezpieczenie pozycji i zmobilizowanie setek ludzi do wojska. 

Kiedy prezenter „60 minut” Scott Pelly powiedział, że Ukrainie pozostało około sześciu tygodni dobrej pogody, Zełenski zgodził się, ale dodał, że jego siły nie powinny wstrzymywać okupacji jej terytoriów, nawet jeśli postępuje ona z prędkością 100 metrów dziennie. 

„Tam, gdzie nie może dotrzeć pojazd opancerzony, należy wystrzelić dron lub nasze jednostki specjalne… Najważniejsze jest, aby nie dać Rosji czasu na wznowienie produkcji rakiet lub budowę kolejnej fabryki dronów” – powiedział Zełenski. 

 

 
 

 

Dział: Polityka

Autor:
Weronika Melkozerova | Tłumaczenie: Redakcja A. Sz.

Żródło:
https://www.politico.eu/article/ukraine-counteroffensive-one-year-war-russia-making-progress-zelenskyy-says/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE