Strona Główna >> Ukraina >> Polityka >> Wielka Brytania rozważa wysłanie wojsk w celu szkolenia Ukraińców

2024-12-20 14:12:48

Wielka Brytania rozważa wysłanie wojsk w celu szkolenia Ukraińców

Ministerstwo Obrony rozważa możliwość wysłania brytyjskich wojsk na Ukrainę, aby pomóc w szkoleniu jej sił zbrojnych. Sekretarz obrony John Healey przebywał w stolicy, Kijowie, aby omówić plany zapewnienia większego wsparcia Ukrainie w nadchodzącym roku. Odmówił podania szczegółów tych planów, ale źródła w obronie twierdzą, że nie wykluczył takiego kroku.

Ukraińscy żołnierze biorący udział w ćwiczeniach wojny okopowej w brytyjskiej bazie wojskowej w północnej Anglii w zeszłym roku Zdjęcie: AFP

Wielka Brytania szkoli ukraińskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii od 2022 roku. Istnieje również niewielki zespół brytyjskich medyków wojskowych, którzy prowadzą szkolenia na Ukrainie.

Healey odmówił podania szczegółów na temat tego, jakie dodatkowe wsparcie mogłoby być, mówiąc, że plany „muszą pozostać, powiedzmy, niedostępne dla prezydenta [Rosji] [Władimira] Putina”.

Wielka Brytania i inni członkowie NATO nie wysłali wojsk na Ukrainę ani nie ustanowili strefy zakazu lotów nad tym krajem, obawiając się wciągnięcia w bezpośredni konflikt z Rosją. Jednak poszczególni członkowie dostarczyli broń i sprzęt.

Healey przyjechał do Kijowa z obietnicą dodatkowego wsparcia wojskowego w wysokości 225 mln funtów - na więcej dronów, pocisków artyleryjskich i obrony przeciwlotniczej.

Ale powiedział, że rozmawiał również o tym, jak postawić Ukrainę w możliwie najsilniejszej pozycji w nadchodzącym roku. To, jak powiedział, wiązało się z większą ilością broni, większym szkoleniem i większymi sankcjami wobec Rosji.

  • Taktyka „maszynowego” Rosji przynosi sukcesy na polu bitwy - ale za cenę
  • Nato musi przejść na mentalność wojenną, ostrzega sekretarz generalny
  • Wewnątrz obozu szkoleniowego w Wielkiej Brytanii, gdzie Ukraińcy uczą się, jak walczyć

Prezydent-elekt USA Donald Trump obiecał, że spróbuje zakończyć wojnę. Niektóre kraje zachodnie rozmawiały o tym, jak mogłyby zapewnić Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa, gdyby tak się stało.

Healey powiedział, że poczeka na plany Trumpa, ale sekretarz obrony powiedział, że jego głównym obowiązkiem jest zrobienie wszystkiego, co możliwe, dla Ukrainy, podczas gdy ona kontynuuje walkę.

Jego komentarze pojawiły się przed spotkaniem w Brukseli w czwartek, w którym wezmą udział minister spraw zagranicznych David Lammy i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a także przedstawiciele krajów UE i NATO.

Lammy, powtarzając słowa sekretarza obrony, powiedział, że dyskusja skupi się na tym, jakie dalsze wsparcie jest potrzebne, aby „umieścić Ukrainę w możliwie najsilniejszej pozycji, gdy zmierzamy w kierunku i przez 2025 rok”.

„Ogromnie ważne jest, aby sojusznicy w całej Europie włączyli się w to wsparcie, którego udzielają Ukrainie, szkolenie, które jest nadal niezbędne dla ich sił zbrojnych, finanse, których nadal potrzebujemy w dłuższej perspektywie, i musimy znaleźć innowacyjne sposoby na znalezienie tych finansów” - om dodał.

Sytuacja na Ukrainie była również omawiana, gdy premier Sir Keir Starmer rozmawiał z Trumpem podczas rozmowy telefonicznej w środę.

„Premier powtórzył potrzebę sojuszników, którzy staną ramię w ramię z Ukrainą w obliczu rosyjskiej agresji i zapewnią, że Ukraina będzie w możliwie najsilniejszej pozycji” - powiedział rzecznik Downing Street.

Dział: Polityka

Autor:
Jonathan Beale, Kathryn Armstrong | Tłumaczenie: Anastasiia Slyvko - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Żródło:
https://www.bbc.com/news/articles/c878ypxgl3qo

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE