Strona Główna >> Rosja >> Polityka >> Wybór Putina: wojna i represje.
Wybór Putina: wojna i represje.
Władimir Putin otrzymuje entuzjastyczne gratulacje od Chin, Iranu i Korei Północnej z okazji zwycięstwa w wyborach. Zgodnie z oczekiwaniami, po wyniku wyborów prezydenckich w Rosji, represyjne reżimy złożyły hołd Putinowi.
Władimir Putin pokazał kciuk w górę po tym, jak oficjalne wyniki wyborów pokazały, że prawie dziewięciu na dziesięciu głosowało na niego. Zdjęcie: NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/NTB
Według władz prawie dziewięciu na dziesięciu Rosjan głosowało na Putina. Jest to zgodne z oczekiwaniami, gdy nie ma prawdziwych przeciwników, a przywódcom opozycji ogranicza się wolność wypowiedzi, więzi lub zabija. Musimy stwierdzić, że sytuacja w Rosji jest czarna jak smoła. Jedynym jasnym punktem są odważni Rosjanie, którzy pokazują, że istnieje opozycja, pomimo groźby surowych kar.
Grafika: Ryk Hagen
Minęło dziesięć lat, odkąd agresja Putina na Ukrainę rozpoczęła się od okupacji Krymu. Kiedy Putin został ponownie wybrany w 2018 roku, niewielu wierzyło, że cztery lata później rozpocznie inwazję na Ukrainę na pełną skalę.
Zachód źle ocenił Putina i jego intencje. Ten czas się skończył. Putin pragnie rządzić dożywotnio, a jego plan zakłada przywrócenie Wielkiego Imperium Rosyjskiego.
Putin, podobnie jak Xi Jinping w Chinach, zadbał o zmianę prawa, aby móc pozostać prezydentem do końca życia. Piąta kadencja prezydencka Putina trwa do 2030 r., kiedy to będzie mógł zostać wybrany ponownie na szóstą kadencję bez sprzeciwu.
W ciągu 24 lat sprawowania władzy przez Putina, Rosja stopniowo zmierzała w kierunku totalitarnym. Istnieją podstawy do obaw, że sześć kolejnych lat rządów Putina będzie oznaczać jeszcze ostrzejsze represje wewnętrzne, wyraźniejszą militaryzację społeczeństwa i przedłużającą się wojnę.
Zgodnie z przewidywaniami, pozostała trójka kandydatów zatwierdzonych przez Kreml nie miała szans i uzyskała jedynie kilkuprocentowe poparcie. Zdjęcie: STRINGER/AFP/NTB
Aby prowadzić przedłużającą się wojnę, Putin zacieśnił więzi z Koreą Północną i Iranem. Rosja uzależniła się od wsparcia gospodarczego, technologicznego oraz politycznego Chin. Pytanie brzmi, co konkretnie zrobi Putin podczas swojej piątej kadencji.
Czy wykorzysta szansę przeprowadzenia, niepopularnej, mobilizacji, aby móc wysłać na front jeszcze większe siły? Czy Rosja podejmie tego lata próbę przeprowadzenia na Ukrainie zakrojonej na szeroką skalę ofensywy wojskowej?
Kto będzie się bronił, jeśli Putin odniesie sukces na Ukrainie? Czy Mołdawia stanie się kolejnym celem w jego imperialistycznej polityce zagranicznej? Separatyści prorosyjscy w regionie Naddniestrza zwrócili się do Moskwy o "wsparcie".
Prezydent Chin Xi Jinping i Władimir Putin w Pekinie w październiku 2023 r. Putin jest całkowicie zależny od wsparcia gospodarczego i politycznego Chin. Zdjęcie: SERGEI GUNEYEV / AFP / NTB.
Szacuje się, że w wojnie na Ukrainie zginęło lub zostało rannych ponad 300 000 rosyjskich żołnierzy. W wojnie Putina zginęło także wielu ukraińskich żołnierzy oraz cywilów. Miasta i wsie popadają w ruinę.
Reżim zakazał krytykowania wojny, a także wyrażania wobec niemu sprzeciwu. Ci, którzy odważą się zabrać głos, zostaną surowo ukarani. Z kolei jako ostrzeżenie dla krajów zachodnich Putin nieustannie wskazuje na fakt, iż Rosja dysponuje największym na świecie arsenałem broni nuklearnej. Wynik wyborów był z góry przesądzony. Z kolei Putin jest nieprzewidywalny.
Wiemy na pewno, że Putin (71 l.) i starzejąca się elita rządzących na Kremlu mają jeden ogólny cel. Troszczą się o utrzymanie swojej władzy i przywilejów, tak jak wszyscy autokraci. Nie chodzi o to, jakie są interesy Rosji, ale o to, co służy sprawie Putina.
Dział: Polityka
Autor:
Leder | Tłumaczenie: Agnieszka Wierzycka
Żródło:
https://www.vg.no/nyheter/meninger/i/0QeWgg/putins-valg-krig-og-undertrykkelse