Strona Główna >> Ukraina >> Polityka >> Wywiad USA twierdzi, że ofensywa Ukrainy zakończyła się fiaskiem

2023-08-20 21:50:51

Wywiad USA twierdzi, że ofensywa Ukrainy zakończyła się fiaskiem

Ukrainie nie udaje się zdobyć południowego miasta Melitopol, podczas gdy pojawiają się oznaki decydującej ofensywy rosyjskiej.


Brytyjski czołg Challenger nie był przełomowy w wojnie na Ukrainie. Zdjęcie: armia brytyjska

Społeczność wywiadowcza USA twierdzi, że ofensywa ukraińska nie powiodła się, ponieważ nie osiągnęła wyznaczonego celu, jakim jest zajęcie miasta Melitopol.

Według  doniesień Washington Post,  Ukraina dążyła do odcięcia Krymu od rosyjskiej armii na południu Ukrainy. Równolegle Ukraina, z pomocą USA i Wielkiej Brytanii, atakuje most w Cieśninie Kerczeńskiej, który łączy Rosję z Krymem. Chociaż ataki te uszkodziły jezdnię mostu, jest on nadal w użyciu.

W rzeczywistości krytyczne walki toczą się wokół wioski Robotyne, oddalonej o ponad 50 mil (80,5 km) od Melitopola. Tutaj Ukraińcy skierowali swoje najlepiej wyszkolone strategiczne siły rezerwowe, w tym  ukraińską 82. Dywizję Powietrznodesantową .

Używając zachodniego sprzętu – brytyjskich  czołgów Challenger II , bojowych wozów piechoty Marder (Schützenpanzer Marder 1), amerykańskich ośmiokołowych czołgów Stryker, bojowych wozów piechoty Bradley i zbudowanych w USA ciężko uzbrojonych transporterów odpornych na zasadzki (MRAP) – celem było przełamanie przez rosyjską obronę i ściganie się do Melitopola.


Mapa: Euronews / Facebook Screengrab

Podczas gdy Ukraińcy odnieśli pewne tymczasowe korzyści, ataki te były niezwykle kosztowne w ludziach i materiale. W większości Rosjanie wycofywali siły atakujące.

(Internecie krążą niezliczone historie, które mówią, że czołgi Challenger przetoczyły się przez Rosjan. Tak się nie stało).

Wysłanie do walki rezerw jest desperackim posunięciem ukraińskiej armii. Jeśli rezerwy poniosą ciężkie straty, jak się wydaje obecnie, nie pozostaną skutecznymi jednostkami bojowymi. Mogłoby to zniweczyć ukraińskie plany kontynuowania wojny.

Ukraina nie ma siły roboczej, aby zastąpić swoje rezerwy strategiczne. Większość wykształconej młodzieży, która mogła zostać powołana, albo przekupiła wyjście z rekrutacji, albo opuściła kraj.

Zełenski  zwolnił w tym tygodniu wszystkich rekruterów wojskowych w kraju . Próbuje werbować armię do przeprowadzania akcji rekrutacyjnych w kraju, używając wszelkich niezbędnych środków. Mówi się teraz o chwytaniu mężczyzn w wieku 40 lat lub starszych do machiny wojennej; wielu żołnierzy widzianych w terenie wydaje się już przestarzałych.

Nawet jeśli Ukrainie uda się wyskrobać ludzi do wojska, bez szkolenia są oni większym ciężarem niż czymkolwiek innym. Co więcej, skrobanie dna beczki sprowadza nierzetelnych żołnierzy, którzy mogą nie chcieć walczyć.

To krytyczny problem dla ukraińskich oficerów i podoficerów, którzy nie tylko muszą przyspieszyć rekrutów, ale także przekonać ich, by weszli do „  maszynki do mięsa”  i zaryzykowali życiem. Nawet teraz istnieją przykłady jednostek, które odmówiły udziału w starciach, które uważały za samobójcze.

Rosyjska strategia polegała na aktywnej obronie w prawie wszystkich sektorach. Wyjątkiem jest  obwód charkowski,  gdzie Rosjanie szybko posuwają się naprzód i wkrótce zaatakują Kupyańsk, kluczowy węzeł kolejowy, którego Ukraina potrzebuje do dostarczania amunicji i zaopatrzenia dla swoich żołnierzy na północnym wschodzie. Wielu obserwatorów uważa, że ​​Kupyańsk upadnie w nadchodzącym tygodniu.

Rosja twierdzi, że nie rozpoczęła własnej ofensywy, ale się do niej przygotowuje. Zgromadziła około 100 000 żołnierzy na północnym wschodzie, którzy mogliby być rozmieszczeni w nadchodzącej ofensywie. Widziano i sfilmowano również konwoje sprzętu, więc proces montowania jest w toku. Mniej jasne jest to, dokąd zmierza Rosja.

Niektórzy uważają, że Rosja będzie celować w Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy. Armia rosyjska ma jednak inne możliwości: może spróbować złapać główną armię Ukrainy z północy i południa, gdy ukraińska ofensywa wygaśnie. To zagroziłoby krajowi i mogłoby wywołać kryzys egzystencjalny Kijowa.

Publiczny raport amerykańskiej społeczności wywiadowczej tak naprawdę nie wybiega w przyszłość. Ale jest prawdopodobne, że istnieje również znacznie ostrzejsza ocena niejawna. Co tak naprawdę społeczność wywiadowcza mówi Białemu Domowi i Radzie Bezpieczeństwa Narodowego? I czy są w stanie zwrócić na siebie uwagę?

Przedstawiciel Andy Harris (R-MD), współprzewodniczący Kongresu (pro) klubu Ukrainy, doszedł do  wniosku  , że wojny z Ukrainą nie da się wygrać. Podobnie jak inni, mówi o możliwości impasu, ale jest mało prawdopodobne, aby Rosja zatrzymała się, dopóki nie doprowadzi konfliktu do końca.


W przeciwieństwie do Ukrainy, w Rosji nie brakuje siły roboczej, a jej przemysł wojenny pracuje obecnie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i wydaje się, że produkuje sprzęt potrzebny do wojny. Inaczej jest w przypadku Stanów Zjednoczonych czy Europy, gdzie występują poważne niedobory wykwalifikowanych pracowników i poważne problemy z łańcuchem dostaw.

Kluczowe amerykańskie firmy zbrojeniowe, takie jak Raytheon (RTX Corporation), przyznają, że są uzależnione od krytycznych dostaw z Chin. Niedługo  Chińczycy zamkną te dostawy. Biden chce kolejnych 20,6 mld dolarów dla Ukrainy , ale Kongres musi się na to zgodzić. Nie jest jasne, czy Kongres będzie chciał wpompować duże pieniądze w przegraną propozycję.

Administracja USA chce przeciągnąć wojnę do czasu ponownego wyboru Bidena. Promuje ideę impasu, aby spróbować podtrzymać płonące ogniska. Ale wieje wiatr i wkrótce zacznie padać. Wydaje się, że nikogo w Waszyngtonie nie interesuje rozmowa z Rosjanami i rozwiązanie konfliktu.

Autor:
Stephen Bryen | Tłumaczenie i opracowanie: Redakcja JPM

Żródło:
Asia Times

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE